Роден е през 1930 г. в Солун. Живя до 2006 г., създаде значителен брой опуси, много от които заслужават да бъдат във фонда на българската национална класика.
Беше роден театрал. Споделяше, че като диригент на оркестъра на Сатиричния театър и в ДМТ „Стефан Македонски”, се е учил на театър от големите режисьори, с които е работил: Леон Даниел, Боян Дановски... Имаше чувство за хумор, за сценично действие. Създаде музикално-сценични творби, които се играеха в Музикалния театър, показвани са с успех при гастроли извън България.
Имаше демократично отношение към музикалното изкуство - в най-добрия смисъл. В годините на „епохални битки” между т.нар. авангардисти и т.нар. традиционалисти, той застъпваше мнението, което при едно обсъждане на „Нова българска музика” се опита простичко да защити: не може да се строи направо за последния етаж на сградата, трябва да има и междинни... И той твореше талантливо и увлекателно тези междинни етажи, достъпни за широк кръг меломани. Никога не направи компромис с добрия вкус и професионализма.
В това предаване са включени: Младежки концерт за цигулка и оркестър, Сюита из балета „Панаир в София”, Дивертименто за флейта и забавен симфоничен оркестър и други; ще звучи и гласът на композитора - запис от 1995 г.
петък, 2 февруари от 19.20 часа
На 21 ноември Детският радиохор и Симфоничният оркестър на БНР ще отбележат заедно 65-годишнината на малките певци, с участието на маестра Венеция Караманова, съобщи в ”Артефир” главният диригент на Радиосимфониците Константин Илиевски. Музикантите от Симфоничния оркестър на БНР усилено репетират и за концерта на 5 ноември в Студио 1 на Радиото,..
Биг бендът на БНР открива новия концертен сезон днес от 19 ч. в Първо студио на Радиото с авторски концерт на Тобиас Хофман. Програмата представя нови композиции на изключителния саксофонист, специално аранжирани за Бенда. Под диригентството на маестро Антони Дончев ще прозвучат ярки композиции, които съчетават звученето на биг бенд традицията с..
Тя е джаз богиня, пианистка, омъжена за Елвис Костело и дарена с лице и глас, които продават дисковете в милиони. Домашното ѝ животинче е игуана, понеже има алергия към котки. Като българи, ние от самото начало сме наясно, че когато баща ти е Krall, то ти си принцеса. Но на други народи да прозрат това им отне десетилетия. Или поне 15 албума...
Оперната прима Ина Кънчева е продуцент, солист и артистичен директор в него. През 2012 г. основава фондацията "Културни перспективи" и с екипа си осъществяват музикални, театрални и художествени събития. Чуйте интервюто на Велизара Сърчаджиева с Ина Кънчева относно съчетаването на дейностите на артист, продуцент и организатор за създаване на..
Балетната премиера зарадва децата в Държавна опера - Бургас. Режисьор и хореограф на приказната постановка е Мария Табакова. Тя е поставяла и други две прекрасни заглавия от репертоара на Бургаската опера – "Червената шапчица" и "Палечка". Сега вдъхва живот и на класическа история "Хензел и Гретел” с характерния си поетичен почерк. Чуйте какво още..
Мултимедийният албум "Антарктически приказки" на Теодосий Спасов и Християн Цвятков е продължението на музикално-поетичния спектакъл със същото име, който..
На 6 и 7 ноември 2025 г. Биологическият факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" отново ще се превърне в център на световната научна..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" - Варна тръгва на национално турне с най-новия си спектакъл "Време разделно". Турнето започна от Поморие на 28..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg