Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники „Митологични образи”: Дидона и Еней

| обновено на 12.02.18 в 13:51 БНР Новини
Фрагмент от „Срещата на Дидона и Еней“, Натаниъл Денс-Холанд
Снимка: Tate Britain

Това е преплитане на митологични образи и герои, митология и история - Троянската война, Картаген, Дидона, Еней - еднакво значими и за гръцката, и за римската митологии. Описани са подробно в Илиадата, обезсмъртени са в „Енеида” на Вергилий.
След плячкосването на победената Троя Еней се отправя към земите на Италия - да създаде нова Троя. Според пророчеството на Сибила потомците му ще основат Рим. След много приключения акостира край Картаген и там се заплита любовта му с Дидона, митичната основателка на града. Еней, обаче, трябва да следва волята на боговете и продължава към устието на Тибър. Изоставената Дидона го проклина и се самоубива.
Съдбата на нещастната Дидона се оказва по-привлекателна за претворяване в изкуството през последвалите епохи. Много повече са опусите, посветени на нея, при това - от момента на нейното кратко любовно щастие и последвалото нещастие. Няма творби, в които да се величае триумфът й на основателка на Картаген. Поредица от барокови кантати и опери, творби от класиката - сред тях „Дидона” на Пичини; Албер Русел е посветил на Еней едноактен балет. Еней се появява в операта на Хендел „Дидона и Еней” като и тук централно място е отредено на страданията на Дидона. Най-цялостно е представен образът на Еней в операта на Берлиоз „Троянци” - в нея е обхваната цялата история от падането на Троя до отплаването на Еней от Картаген.
Трите предавания са изградени върху мотиви от тези опери, както и творби от Ренесанса и Барока.

понеделник, 5, 12 и 19 февруари, от 17.30  часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Александра Николова ще представя България на конкурса за млади учени

Три български ученички ще представят научните си разработки на един от най-престижните конкурси за млади учени – Международния научен и инженерен панаир Regeneron 2025, който ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо. Те ще имат възможност да се включат в световното изложение, след като спечелиха първите три награди на тазгодишното издание..

публикувано на 07.02.25 в 11:25
Д-р Максим Бенвенисти

Холокостът и антисемитизмът вчера и днес

Много пъти в "Познати и непознати" сме говорили за антисемитизма и различните му прояви, както и за най-ярката от тях – Холокоста. Връщали сме се назад в историята и сме разказвали за изгонването на евреите от Египет, за робството им във Вавилон, за едикта на Едуард I, наредил изгонването на всички евреи от Англия и довел до масови арести и екзекуции..

публикувано на 07.02.25 в 10:40

Мира Баджева: В Малави мухата цеце не е изчезнала

В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..

публикувано на 06.02.25 в 17:25
Екатерина Христова, адв. Йорданка Бекирска, Цвета Николова и д-р Благородна Макева

Родителските войни и децата

Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните..

публикувано на 06.02.25 в 15:35
Акад. Владимир Овчаров

Той, тя или то...?

Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве. Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме..

публикувано на 06.02.25 в 09:05