Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живот на килограм

БНР Новини
Снимка: pixabay.com

В рубриката „Радиоавтограф” ни гостуват психотерапевтите Милена Ташкова и София Фердинандова. Те са част от проекта „Живот на килограм”, който се занимава с хранителните разстройства при децата и младите хора. За съжаление анорексията и булимията са два основни проблема, превърнали се в епидемия. Това кара двете жени да се отдадат изцяло доброволно на борбата с тези разстройства, за да могат да помогнат, на колкото се може повече хора. Около 250 хиляди момичета страдат от анорексия и булимия. Това показва статистиката за 2011 година, но данните в момента са доста по-различни, с тенденция за покачване на броя заболели. През последните години и момчетата стават жертви на тези разстройства.
Проблемът с килограмите е психологически, свързан с това, че едно момче или момиче не харесва външния си вид. Често това се отприщва, когато вътре в семейството има някакъв проблем (раздяла или поява на нов човек в живота на родителите или някаква обида затова как изглежда детето). Но голяма част от младите хора невинаги признават, че страдат от хранителни разстройства и отказват да се лекуват.
Най-важното, за да не се стига дотук, е родителите да са отворени към децата си, да разговарят повече и да обръщат внимание на случващото се около тях.

Повече за проекта „Живот на килограм” чуйте от разговора на Ирина Вълчанова с Милена Ташкова и София Фердинандова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45
Денис Иванов

СофтУни организира уебинар на тема "AI за архитекти"

Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..

публикувано на 15.07.25 в 11:38

Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж: Призвание, дълг и успехи

Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..

публикувано на 15.07.25 в 11:30
Нина Цанева и Йорданка Фандъкова

Йорданка Фандъкова: Най-важната промяна в образованието е цялостната

Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея?  На тези въпроси в "Нашият..

публикувано на 15.07.25 в 10:50

Предаване за шампиони

Няма рибар, който да не е хващал огромни риби и по много, няма човек с въдица в ръката, който да не е най-добрият сред най-добрите риболовци. Това не е измислица, това практиката го показва, а ако някой не вярва, да пита първия срещнат рибар кое как е. Другият източник на информация, при това надежден, са водещите на "И рибар съм, и ловец съм" Росен..

публикувано на 14.07.25 в 16:10