България извършва паралелен износ на лекарства за 200-250 млн лева, което е 7-8 на сто от общия пазар на лекарства у нас. Това съобщи Хайнц Кобелт от Европейската асоциация на еврофармацевтичните компании.
Според Кобелт, част от причините за липсата на лекарства в дадени страни са проблеми с производството им и ценовите регулации, а не паралелната дистрибуция.
"Паралелният внос реално има възможността да сваля цените на лекарствата, защото когато се осъществява, на пазара, в който това лекарство влиза то е с по-ниска цена и този, който го купува, има за цел да го разпространи, така че и той да достигне своята икономическа полза пак на по-изгодна цена", каза Кобелт за цените на медикаментите, внесени чрез паралелна търговия.
У нас в момента се подготвят законодателни промени, които предвиждат да се създаде забранителен списък за износ на дефицитни лекарства. Контролът по спазването му ще се осъществява от Изпълнителната агенция по лекарствата.
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg