Те винаги са били част от различни светове. Той е на 20 и е глух. Тя пък е майка на 20-годишно глухо момче и създава техно музика. Едновременно с това обаче те са в постоянна симбиоза: той усеща нейната музика директно с тялото си, а тя чувства болката му. Те са майка и син, но и приятели. В момента, в който на нея й поставят диагноза мозъчно увреждане, причинено от алкохол обаче, на него му се налага да започне сам да се грижи за себе си. Така той се изправя пред предсмъртното ѝ желание по един типичен за него лаконичен начин. Той се казва Адам и това е неговата филмова история, но не съвсем. Във филма, носещ именно това име – „Адам“, режисьорката Мария Солрун разказва историята на своята майка и превръща личната болка във филмов сюжет.
Във „Време и половина“ днес ви срещаме с човека, продуцирал тази тъжна житейска история и с жената, изиграла една от главните роли в нея.
Вече повече от 30 години Джим Старк се занимава с продуциране на филми. Всичко започва, когато се среща с Джим Джармуш – американският филмов режисьор, смятан за една от водещите фигура в т. нар. независимо кино. В неговите филмите почти винаги се разказва за чужденци, попаднали в американската реалност, която обаче се оказва доста по-различна от тази в холивудските продукции. Именно от това и се интересува американският продуцент Джим Старк – от универсалните истории, които вълнуват публиката и представят реалността такава, каквато е. Така и стига до Мария Солрун и нейният „Адам“ – филмът, който беше част от 22-рия София Филм Фест. Историята на Адам е болезнена, а изборът, пред който е изправен – повече от истински и труден. Освен Джим Старк, част от семейството на „Адам“ става и Естер Томпа – млада румънска актриса, която живее в Берлин и знае 7 езика. Какво в историята, разказана от Мария Солрун, ги впечатли дотолкова, че да станат част от нея?
Художничката Дарина Янева открива юбилейна изложба живопис на 12 ноември от 18.00 часа в галерия "Българи". Този път под наслов "Поетика на мимолетното". Тя е майстор на сухия пастел – още през 2002 г. е номинирана сред 10-те най-добри майстори пастелисти в света, представени в международното специализирано издание "Pastel Artist International"...
Снощи (11 ноември) беше избран българският роман на годината "13 века България", 2024. След две заседания на журито в състав: проф. Милена Кирова – председател, и членове: проф. д.н. Пламен Дойнов, проф. д-р Мюмюн Тахиров, проф. Ивайло Христов и д-р Яница Радева, в Софийската градска художествена галерия се състоя официалната церемония по..
Филм за самотата и за това как хората се справят с нея дори когато не са физически сами. Филм за търсенето на близост, за появата на любовта и нейното значение. Филм за изборите и живота след тях. Така вижда "Сватба" – екранизацията по едноименния разказ на Николай Хайтов от сборника му "Диви разкази", която вече е по кината в цялата страна -..
В събота (2 ноември) на сцената на Сатиричен театър "Алеко Константинов" се състоя премиерата на спектакъла "Майка Кураж и нейните деца" от Бертолт Брехт. "Има низши и висши видове развлечения – театърът обхваща и едните, и другите. Има по-слабо и по-силно удоволствие – последното произтича от голямата драматургия, то е по-богато и с повече..
Гост в "Тийн Тайм" е...ВЕЗДЕСЪЩИЯТ Велислав Павлов. Актьорът, който работи с най-изявените режисьорски имена както на театралната сцена, така и на снимачната площадка – Мариус Куркински, Александър Морфов, Иван Пантелеев, Галин Стоев, Илиян Джевелеков. Току-що завърши и работен процес със световното име: Деклан Донелан, като спектакълът "Медея" се..
Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на..
Симфоничният оркестър на Българското национално радио започва нова линия концерти с изцяло българска музика. Предвидени са четири събитията през сезон..
"Sci-Fi Фолклор" изследва културния континуитет между две на пръв поглед противоположни естетически територии, маркирани от времевата дистанция на миналото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg