Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

145 години от рождението на Сергей Рахманинов

неделя, 22 април от 22 часа

Сергей Рахманинов
Снимка: bg.wikipedia.org

Неговата музика е необятна като земята, която го е родила. Критиците го наричат „Последният романтик на XX век” и „Божество с три лица”, а мнозина от тях се опитват да определят творческия му облик с думите „най-руският от всички композитори”.
„Аз съм руски композитор и моята родина сложи отпечатък върху характера и възгледите ми. „Ако искате да знаете, какво чувствам – слушайте музиката ми!” – казва самият Рахманинов, чийто остро-лиричен усет за епохата неизменно се свързва в съзнанието му с образа на горещо обичаната Родина с безпределността на нейната шир, мощта на нейните стихии и нежната крехкост на разцъфващата й пролетна природа.
Творец със силно, ярко самобитно дарование, гениален пианист, който няма равни сред съвременниците си, и същевременно – изтъкнат диригент, Рахманинов е феноменално надарен музикант и трудно може да се каже, коя от трите страни на неговата дейност е определяща. Съвременниците му се затрудняват да отговорят на този въпрос. „Когато слушаш неговото Трио или Втория му концерт, или сонатата за виолончело, или „Франческа”… или пък нещо друго, още  по-добро – пише един от критиците – си мислиш: ето кой е роден да композира! Да зареже всичко друго и да композира!... И слушайки как Рахманинов дирижира „Живот за царя” или „Дама пика”, или някоя от симфониите на Чайковски или сюитите на Григ, си мислиш: ето кой е роден да дирижира! Да зареже всичко друго и да дирижира! Но Рахманинов е също така и пианист! И захласнат от това, как той изпълнява концерта на Чайковски или собствените си творби, си мислиш: ето кой е роден да свири на пиано! Да зареже всичко друго и да свири”…
Сергей Рахманинов е автор на 3 симфонии, 3 опери („Алеко”, „Скъперникът-рицар” и „Франческа да Римини”), 4 клавирни концерта, Рапсодия по теми на Паганини, кантатата „Пролет”, симфоничните поеми „Камбаните” и „Островът на мъртвите”, литургията „Св. Йоан Златоуст”, „Всенощно бдение”, фантазията „Скала”, прекрасната „Вокализа”, 24 прелюдии и 15 етюди-картини за пиано, 83 романса, две клавирни триа и още много други творби. В двата часа на нашата неделна музикална вечер ще чуете някои от най-популярните страници от неговото творчество, както и негово авторско изпълнение на една от клавирните му пиеси.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирела Френи и Николай Гяуров

Мирела Френи и Николай Гяуров в "Ернани" на Верди

Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..

публикувано на 22.02.25 в 08:00
Сцена от VI действие на операта „Ернани” от Верди

"Ернани", опера в четири действия от Джузепе Верди

Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция.  Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор)   • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..

публикувано на 21.02.25 в 12:18

"Избрани хорови творби" – вторият сборник на проф. д-р Георги Петков

Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..

публикувано на 20.02.25 в 16:50

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20