Комисията за защита от дискриминация препоръча промяна в общите условия на един от мобилните оператори, така че договори за услуги да могат да се сключват и чрез упълномощено лице. Поводът е отказ на компанията да предостави услуга на болна и неподвижна жена, въпреки че за целта тя е издала пълномощно на сина си.
В сигнала си до Комисията за защита от дискриминация жалбоподателката разказва, че на основание общите условия на оператора ѝ била отказана услуга въпреки завереното при нотариус пълномощно, с което тя дава право на сина си да я представлява пред компанията и въпреки предоставеното копие на неин документ за самоличност. Според нея това поставя в неблагоприятно положение лицата с увреждания и противоречи на законодателството, посочва, че е оперирана, с инсулт и е в невъзможност за придвижване поради подмяна на тазобедрена става.
В становище до КЗД от оператора посочват, че не биха допуснали каквато и да е дискриминация и че политиката им за несключване на договор с пълномощно по никакъв начин не била насочена към хората с увреждания.
От КЗД обаче посочват, че тази политика представлява непряка дискриминация по смисъла на законодателството. Експертите са наложили глоба на компанията в размер на 2500 лева. Решението е потвърдено на две съдебни инстанции.
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg