30 години Тъкър бе една от най-ярките звезди на МЕТ. Звезда с непомръкващ блясък чак до внезапния си край на 8 януари 1975 година. На другия ден Ню Йорк Таймс излиза със заглавие: „Първият тенор на МЕТ не е вече между нас…“ Ричард Тъкър умира, когато е на върха на славата. В Мичиган, по време на поредното концертно турне със своя приятел – знаменития баритон Робърт Мерил. Часове преди да се появят на сцената, Тъкър получава инфаркт… Огромна е покрусата на хилядите фенове, а Мерил изрича: „Той бе най-блестящият тенор, когото някога съм слушал…“ В средата на 50-те години пък шефът на МЕТ, вездесъщият Рудолф Бинг възкликва: „Карузо, Карузо… Само това чуваш навсякъде…Има обаче и друго име! То е Ричард Тъкър! Убеден съм, един ден ще се гордеем с това име. Ще разказваме, че сме имали честта да аплодираме на сцената Ричард Тъкър, пленени от изумителната му дарба на първокласен оперен артист…“
Кариерата на Ричард Тъкър обаче започва с фалстарт. Първото прослушване в МЕТ, уви, не води до ангажимент.
Вторият път обаче, през 1944 г., Едуард Джонсън, тогавашният шеф на най-престижния американски оперен театър решава, че е дошъл моментът да даде шанс на Ричард Тъкър. Той трябва да научи партията на Енцо от операта „Джоконда“ на Понкиели, а дебютът на 25 януари 1945 г. бележи началото на изключително успешна кариера.
Критиците не пропускат да наблегнат на факта, че Тъкър принадлежи към елитна група американски певци, които през 30-те и особено 40-те години издигат неимоверно престижа на МЕТ. Оформят ядрото на т.нар. американска певческа школа: Ричард Тъкър, Ленърд Уорън, Робърт Мерил, Йън Пиърс, Елинор Стибър… Колкото до кариерата на Тъкър, тя набира все по-голяма скорост.
Върховите постижения на американския тенор са най-вече в италианския репертоар: „Аида“, „Риголето“, „Дон Карлос“, „Травиата“, „Тоска“, „Бохеми“, „Бътърфлай“, „Андре Шение“ – изумително преобразяване на Ричард Тъкър в шедьовъра на Умберто Джордано, а публиката в МЕТ на крака възторжено аплодира своя фаворит...
Когато през януари 1975 г. Ричард Тъкър си отива от този свят, прочутото сопрано Леонтин Прайс възкликва: „Ричард бе великолепен артист, прекрасен партньор, който знае как да те предразположи, за да дадеш най-доброто от себе си на сцената. Задължена съм му цял живот…“
В съботната вечер ще чуем двамата велики оперни артисти в главните роли – на Алваро и Леонора в операта „Силата на съдбата“ от Верди. Ценен запис продуциран от RCA през 1964 година. В звездната компания начело с Ричард Тъкър и Леонтин Прайс са баритонът Робърт Мерил и мецосопраното Шърли Верет. С участието на италиански оперен хор и оркестър на RCA обединени от диригентската палка на Томас Шипърс.
Съдържание на операта „Силата на съдбата“
На 12 декември, четвъртък, от 11.00 ч. в предаването "Музикална мрежа" по програма Христо Ботев ще отбележим 109 години от рождението на американския певец и актьор Франк Синатра. (12 декември 1915 – 14 май 1998) Това ще бъде двойна годишнина, защото ще отбележим и 40 години от издаването на албума му L.A. Is My Lady от 1984 година, който е..
38-ото издание на емблематичния Новогодишен музикален фестивал в Националния дворец на културата ще бъде от 17 декември до 5 януари 2025 г. Както всяка година, публиката ще избира между класически, хорови и джаз концерти, балетен спектакъл, филмова музика, детски събития, оперета и др. По традиция в концертите участие ще вземат както..
"Не те е срам" – не това не е упрек, а новата песен на младите изпълнители от бандата Bropunzel с вокал Константин Вълков и Деница Петрова с псевдоним DèВяра. Песен за онези сладки грешки, за които всъщност няма смисъл да се обвиняваме, а трябва да се наслаждаваме на живота. Деница и Константин споделят, че най-трудното и най-лесното в правенето на..
По традиция на 7 декември се открива новият оперен сезон 2024-2025 на Миланската Скала. Този път изборът е нова постановка на "Силата на съдбата" на Джузепе Верди. На диригентския пулт отново ще застане Рикардо Шайи, а това е деветата творба на италианския композитор, която той ръководи в "Ла Скала". Режисьор е Лео Мускато, а изпълнителският състав, както..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg