Привличане на китайски инвестиции в Русия за сметка на достъп до природни ресурси, преференции и премахване на съществуващите бариери, включително инфраструктурни. Така накратко може да бъде описана новата руско-китайска програма за развитие на Далечния изток до 2024 г. Тя беше подписана след двустранните преговори по време на Източния икономически форум във Владивосток с участието на Владимир Путин и Си Дзинпин.
За осъществяването на програмата от руска страна ще отговоря Министерството за развитие на Далечния изток, а от китайска – Министерството на търговията.
Новата програма съществено се различава от предишната, която беше подписана през 2009-а и чието действие изтече тази година. Тя предвиждаше развитие на Далечния изток, Източен Сибир и Североизточен Китай в рамките на общ макрорайон. Прекалено амбициозна и трудно приложима на практика цел. В резултат повечето набелязани проекти се провалиха.
Експертите оценяват новата програма като по-скромна и по-ясна. Документът описва подробно преференциите за китайски инвеститори в Далечния изток. Руснаците разчитат да привлекат високотехнологични компании от Китай на остров „Русский“ в Японско море.
Набелязани са 32 проекта на обща стойност 4,2 млрд. долара.
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект,..
Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg