В това издание на рубриката „География на сетивата“ на предаването „Семейно радио“ гостува едно семейство, в чийто живот пътуването има централно място. Това са Гергина Дворецка и Владимир Дворецки. Гергина е наш дългогодишен колега, а Владимир също е журналист, така че двамата се чувстваха като у дома си в нашето студио.
Разговорът обаче не беше за свързан със седенето у дома, а точно обратното – за това да напуснеш дома си, в търсене на нови приключения, емоции и впечатления. Гергина е автор на осем книги с художествена литература – поезия и проза, сред които и два романа. Двамата работят и за семейната фондация „Европа и светът“, чиято основна цел е популяризирането на българското, европейското и световното културно наследство.
Най-скорошното им посещение до Мексико през това лято не само е оставило чудесни впечатления у тях, но и ги е вдъхновило за идеята да започнат серия от инициативи за популяризация на културата на маите в България.
През ноември миналата година пък са посетили Аржентина и Бразилия. Посещенията им не се ограничава само до Европа, която са обиколили на длъж и шир, и Латинска Америка. Били са в Индия, както и в някои части на Африка.
В Аржентина те откриват една много близка до европейската култура, която обаче има и своите специфики и различен климат. Там те посещават Буенос Арейс – град на шарените фасади и улицата на тангото, но и град, в който номерата на сградите надвишават хиляда. Дали по улиците на Буенос Арейс се танцува танго и какви са най-интересните обяви, залепени из тях, можете да научите от разговора на семейство Дворецки с Ирина Вълчанова.
В последната си част пък разказът им поема към Бразилия, където човек се чувства по-млад, където музиката е в кръвта на хората и ги кара, щом чуят самба, спонтанно да танцуват. В Бразилия те посещават Рио де Жанейро, Копакабана и разположения на островен архипелаг град Ангра дос Рейс, за да разберат, че бразилците приличат много на нас – българите.
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури. Множество земеделци няма да могат да изпълнят тази стопанска година, а вероятно няма да могат да планират и следващата. Никой не знае колко точно големи са загубите, но в началото на април министърът на..
Евангелският текст от тази неделя именно ни напомня за цената на здравето и причините поради, които го губим. Къпалнята Витезда, името, на която в превод от еврейски значи "дом на милосърдието", се намира в Йерусалим. В нея на определено време слиза Ангел Господен, който раздвижва водата и тя има лечебно свойство за този, който пръв влезе след..
Осемдесет години след края на войната дали сме си взели поуките от една от най-трагичните страници в историята на човечеството. 9 май се чества като Ден на Европа в памет на историческото събитие, което поставя началото на обединението на Европа след Втората световна война още през 1950 г., а официално честването започва през 2009 година. Деня на..
В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка на " Клуб Z " в Берлин. Германия – "фатален сигнал към Европа" "Разбира се, не е окончателна тази присъда, защото тепърва започва работата на правителството на Фридрих Мерц и всичко, в..
Село Ставерци се намира в община Долна Митрополия , област Плевен и в него живеят около 1500 човека. Над селото има останки от късноантично землено укрепление. Историците предполагат, че най-вероятно тук са се укрепили хунските вождове Улцендур и Емцендур, които, както съобщават античните автори, отседнали недалеч от Улпия Ескус. В източната част..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със..
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял..
В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg