Над 22 000 са децата със специални образователни потребности у нас, а с тях работят едва 1400 ресурсни учители. В системата липсват най-вече преподаватели по математика, информатика, чужд език и начални учители. Програмата трябва да се финансира от държавния бюджет. Обучението ще се провежда за една година в Софийския, в Пловдивския и във Великотърновския университет, каза Янка Такева:
"Дълбоко съм убедена, че колегите, които имат висше образование – магистър, било по инженерство, било по икономика или някаква друга специалност, за една година ще могат да усвоят методиката на преподаване по дисциплината, която ще преподават".
Към всеки нов учител ще има наставник, като в програмата е предвидено неговото заплащане. Приемът на студентите по педагогика се увеличава, предоставят се и допълнителни стипендии, каза министърът на образованието Красимир Вълчев:
„От началото на следващата учебна година ще предложим за професионално направление „Педагогика на обучението“ обучението за студентите да бъде безплатно. Ще бъде нещо като трета стипендия. В момента минималната заплата на млад учител е 760 лв. като догодина ще бъде 920.
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg