Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Котката на щастието

БНР Новини
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Старите японски легенди разказват, как някога едно коте спасило княза на Хиконе от сигурна смърт като му показало вратата на храма Готоку-дзи в Едо (днешно Токио). В една страховита буря то, съвсем навреме, вдигнало бялата си лапичка и тя проблеснала в тъмното така, че князът успял да притича към портата, миг преди огромна мълния да изпепели дървото, под което се криел дотогава. Благодарният княз става благодетел на храма и дава пари за неговото възстановяване. По-късно Готоку-дзи става родов храма на фамилията на княза. Всяка пролет там се провежда специална церемония, в чест на „котешкия благодетел“ и се продават фигурки на котета с вдигната лапичка. Наричат ги манеки-неко.
Манеки-неко буквално означава „котката, която кани“. Наричат я още „котката на щастието“. Тя е един от най-известните талисмани в Япония – може да бъде видяна пред магазини и ресторанти, продават котешките фигурки и като сувенир. Най-често е направена от глина и порцелан, но има и дървени и метални фигурки. Най-старите са изработени от камък. Манеки-неко има златно звънче на врата и държи различни предмети: чукът предвещава богатство, монетата е за късмет, а рибата (най-често шаран!) носи изобилие и щастие. Вярват, че вдигнатата лява лапичка привлича парите, а дясната – личното щастие. Значение има и цветът на котето – чернобялото е най-късметлийско, но казват, че и бялото носи щастие, а черното предпазва от зли сили.
Когато видиш такава фигурка с вдигната за поздрав лапа и ти трябва да я поздравиш, за да задействаш силата на талисмана. И – нещо любопитно: покемонът Мяут също е вдъхновен от манеки-неко, само че, за разлика от котешката фигурка, той не държи монета – тя е проектирана на челото му и му служи като оръжие.
Още за традициите на Япония можете да научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца“, на 15 ноември, в четвъртък, от 17 часа, по програма „Христо Ботев“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00