Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Британското правителство одобри проекта за споразумение с Европейския съюз за Брекзит

| обновено на 14.11.18 в 23:52
Снимка: ЕПА/БГНЕС

След повече от 5-часово драматично заседание тази вечер британското правителство одобри проекта за споразумение с Европейския съюз за Брекзит. Решението е колективно, което означава, че не всички министри са изразили подкрепа. Въпреки положителния изход от заседанието бъдещето на премиера Тереза Мей продължава да е несигурно, а са възможни и нови оставки.

Тереза Мей лично обяви колективното решение на кабинета, което, по нейните думи, е изцяло в интерес на Обединеното кралство. "Това решение защитава нашите работни места и нашия съюз", допълни тя.

Последваха обаче гневни реакции най-вече от страна на евроскептиците. Джейкъб Рийс-Мог обяви, че няма да гласува в парламента „прогнилата сделка“, както се изрази.

Първата реакция на новината дойде от северноирландската Демократична юнионистка партия. Нейният говорител Сами Уилсън заяви, че това е лоша сделка и не разбира защо премиерът иска да продаде в Камарата на общините сделка, която обвързва страната в митническия съюз. Очаква се лидерът на партията Арлийн Фостър да се срещне с Тереза Мей още тази вечер.

Първият министър на Шотландия Никола Стърджън също нарече сделката лоша.

Найджъл Фарадж призова всеки министър, който е "истински брекзитиър", да подаде оставка.

По-късно стана ясно, че от 29-те министри, присъствали на заседанието, 11 не са подкрепили проектоспоразумението. 

Политическите наблюдатели очакват да има нови оставки, като първото споменавано име е това на министъра на трудовата заетост и пенсиите Естър Маквей. В същото време постъпиха сигнали, че депутати от Консервативната партия са започнали да пращат писма в така наречения „Комитет 1922“, за задействане на процедура по внасяне на вот на недоверие в премиера още утре. Необходимата бройка писма за задействане на процедурата е 48.

Депутатът от Консервативната партия Конър Бърнс бе цитиран да казва, че досега винаги се е смятало, че е нужна смяна на политиката на премиера, а на не на самия премиер, но след като се стига до момент, в който премиерът не иска да смени политика си, не остава нищо друго освен да бъде сменен премиера. Дипломатически източник съобщи междувременно, че министърът за Брекзит Доминик Рааб няма да пътува за Брюксел тази вечер.

Република Ирландия е съгласна с проектоспоразумението за Брекзит. Това, според агенция Ройтерс, е казал ирландският представител по време на заседанието на на 27-те посланици в Брюксел тази вечер.

В хода на преговорите, които доведоха до споразумението, Дъблин настояваше за гаранции, че няма да се стигне до възстановяване на проверките по границата с британската провинция Северна Ирландия.

Ройтерс съобщи, че Еврокомисията вече е публикувала проекта на споразумение, чийто обем е 585 страници. В текста се казва, че ЕС и Обединеното кралство ще имат взаимен достъп до пазарите си на принципа на равнопоставеността. А в политическата декларация за отношенията след Брекзит се посочва, че трябва да има нулеви мита за всички търгувани стоки. Преходният период след Брекзит може да бъде удължен след края на 2020 година. След него ЕС и Обединеното кралство ще имат обща митническа територия като Северна Ирландия ще остане в нея заедно с Великобритания.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.