Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историческа разходка из улица „Хан Крум“ в София

БНР Новини
Галерия "Ракурси" на столичната улица "Хан Крум"

В рамките на това издание на рубриката „Моята история“ на „Семейно радио“ ви предлагаме да се разходите с нас из една от най-емблематичните улици на София. Наш водач ще бъде Валя Попова. Тя е човек, влюбен в столицата, но е и своеобразен фланьор, който обикаля централните улици на града и се опитва през обектива на своя фотоапарат да запечата духа на града. Снима улици, сгради, градски детайли и изобщо всичко, което привлече вниманието ѝ. Този неин разказ е свързан с едно конкретно място в столицата и неговата история – улица „Хан Крум“.
Тя ни повежда към две художествени галерии и шест паметника на културата. След личностите, живели на ул. „Хан Крум“, са Борис Вазов – най-малкият брат на Иван Вазов, и съпругата му – художничката Елисавета Консулова-Вазова. Ще научите и интересната история на първия собственик на къщата, която се намира на номер 31 и която сме свикнали да свързваме с Антон Югов. Оказва се обаче, че къщата преди това е била собственост на финансиста, филантроп и банкер – Марко Рясков. На улица „Хан Крум“ са живели още и българският офицер Алекси Стоянов, Мара Белчева, инж. Петър Сарафов и ген. Рачо Петров, който два пъти е бил министър-председател на България. Повече за тяхната история, както и за архитектурата на известната софийска улица ще научете от разказа на Валя Попова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Георгиев и Грегъри Леон Фури

PlevelAI – изкуствен интелект за разпознаване и унищожаване на плевели

Земеделието, човешката дейност, която стои в основите на цивилизацията ни, е претърпяла изключително малка автоматизация и до ден-днешен редица тежки и изнурителни дейности се вършат на ръка – дали поради липса на технологични решения, или пък поради липса на средства у самите земеделци да си позволят нови технологични средства. В това..

публикувано на 01.07.25 в 12:31
Нина Цанева и Благовест Маламов

Фондация "Атанас Буров" организира лятно училище за студенти по икономика

Лятото може да бъде не само време за почивки и развлечения, но и за придобиване на нови знания и напредък.  Благовест Маламов от фондация "Атанас Буров" представя в "Нашият ден" лятното училище за студенти икономисти , което организира фондацията. Таз година се навършиха 150 години от рождението на финансиста, политик и държавник Атанас..

публикувано на 01.07.25 в 10:48

Морето, музиката и свободата: "Джулай морнинг" във Варна

Във Варна тази сутрин беше отбелязан един от най-емблематичните и обичани неофициални празници в България – "Джулай морнинг" , традиция, чиито корени се връщат чак до 1986 година. Въпреки че няма официален статут, празникът се е утвърдил като символ на свободния дух, на новото начало и на търсенето на светлина – в буквален и преносен смисъл...

обновено на 01.07.25 в 10:06
Зорница Русинова

През август стартира пълна информационна кампания за стъпките към еврозоната

Икономическият и социален съвет (ИСС) е гласът на организираното гражданско общество в България. Консултативният орган изразява позицията на работодатели, синдикати, граждански организации в разработването на политики в законодателството на страната по важни социални и икономически въпроси. Гост в "Нашият ден" е председателят на ИСС Зорница..

публикувано на 01.07.25 в 09:42

Като рибата от Вит друга няма!

Витските риболовни празници се организират всяка година от кметство Ъглен, НЧ "Отец Паисий 1926 г.", ЛРД "Сокол" – Луковит и ЛРД "Ъглен". Няма скромно да премълчим и участието на предаването "И рибар съм, и ловец съм" в лицето на двамата водещи Росен Мирчев и Асен Масларски. Те проследиха внимателно състезанието за млади риболовци на празниците и се..

публикувано на 30.06.25 в 17:25