Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светът

неделя, 13 януари, 17 часа

БНР Новини
Орлин Горанов (вляво) и Кристиян Бояджиев, 1987 г. Снимка: личен архив на Кристиян Бояджиев
Снимка: личен архив на Кристиян Бояджиев

Представяме на Вашето внимание песенна лирика за Света, който ни заобикаля, в който живеем. Такъв, какъвто е или би могъл да бъде. „Не заспивай, когато умират звезди, не заспивай, светът е за двама…“ чуваме да пее Орлин Горанов. Стиховете са на поета Димитър Точев. Върху тях през 1981 година Мария Нейкова създава една от най-обичаните български песни – „Светът е за двама“, която веднага е записана в Първо студио на българското радио и с аранжимента на Панайот Славчев става неизменна част от изпълнителския репертоар на Орлин Горанов.
Изборът ни съдържа и изпълнение на британското трио Cream („Крийм“ – Ерик Клептън, Джек Брус, Джинджър Бейкър) с блус пиесата Sitting on Top of the World (Седя на върха на света). Песента се появява през 1930 година – 38 години преди записа на „Крийм“. Нейни автори са Уолтър Винсън и Лони Чатмън. Любопитно е, че години по-късно към тях е добавено и името на Честър Бърнет, с прякор „Виещият вълк“, Howling Wolf. През 1957 година той съкращава куплетите на „Седя на върха на света“ поради голямата дължина в оригиналния текст. И оттогава до днес името на Честър Бърнет може да бъде видяно редом с имената на истинските двама автори на „Седя на върха на света“. Едва ли има много случаи в световната история, когато някой е обявен за автор, защото е премахнал част от нечия творба! Но, свят – широк… Необятни са дебрите и на авторското право.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бостън и Токио на една сцена: силен старт на "Пражка пролет"

От днес до 12-и юни Прага е домакин на юбилейното 80-то издание на един от най-значимите музикални форуми в света - фестивала "Пражка пролет". Събитието отбелязва и 80 години от края на Втората световна война. Фестивалът е един от най-старите в Европа и е посветен на класическата музика . Малко преди официалното откриване участниците почетоха..

публикувано на 12.05.25 в 16:53

Аюуне Суле и Франсис Аямга с два концерта в България

Мина почти десетилетие от първия концерт на групата на Кинг Аишоба от ганайския Горен Северозапад, който "Аларма Пънк Джаз" организира в София под името "АфроВизия" , и ето, че в началото на юни отново посрещаме двама знакови музиканти от същата група – Аюуне Суле и Франсис Аямга , които ще изнесат два специалн концерта – на 05.06.2025 в Bee..

публикувано на 12.05.25 в 16:37

Незабравимата Гена Димитрова

Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял свят! Могъщ, неземен, феноменален глас, природна стихия, ураган, Божи дар, уникален талант и какви ли не още суперлативи можем да кажем за нея, но преди всичко човек с добро сърце, отдадено напълно..

публикувано на 10.05.25 в 08:05

Тино и Роби съчетават "Налей" с море

"Налей" е музикално и кинематографично пътуване в света на двама мъже, които мълчаливо се справят с живота, с мъката, с жените, и със самите себе си. Без да говори директно за любов, "Налей" разказва за братството. За болката, споделена между мъже. За бурята, която се случва вътре в тях, докато се борят с тази навън. "Налей" всъщност е съвместната..

публикувано на 09.05.25 в 16:50

"Химикал Х" – различният NikiSan

"Химикал Х" е новата посока, към която поема, и новата енергия, която раздава, Николай Пенчев - NikiSan. С едноименния си албум един от младите съвременни творци на ъндърграунд музиката, които боравят най-вече със словото, показва друга своя страна – не толкова меланхолична и загледана навътре към себе си. В "Химикал Х" представителят на хип-хоп..

публикувано на 09.05.25 в 15:03