Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светът

неделя, 13 януари, 17 часа

БНР Новини
Орлин Горанов (вляво) и Кристиян Бояджиев, 1987 г. Снимка: личен архив на Кристиян Бояджиев
Снимка: личен архив на Кристиян Бояджиев

Представяме на Вашето внимание песенна лирика за Света, който ни заобикаля, в който живеем. Такъв, какъвто е или би могъл да бъде. „Не заспивай, когато умират звезди, не заспивай, светът е за двама…“ чуваме да пее Орлин Горанов. Стиховете са на поета Димитър Точев. Върху тях през 1981 година Мария Нейкова създава една от най-обичаните български песни – „Светът е за двама“, която веднага е записана в Първо студио на българското радио и с аранжимента на Панайот Славчев става неизменна част от изпълнителския репертоар на Орлин Горанов.
Изборът ни съдържа и изпълнение на британското трио Cream („Крийм“ – Ерик Клептън, Джек Брус, Джинджър Бейкър) с блус пиесата Sitting on Top of the World (Седя на върха на света). Песента се появява през 1930 година – 38 години преди записа на „Крийм“. Нейни автори са Уолтър Винсън и Лони Чатмън. Любопитно е, че години по-късно към тях е добавено и името на Честър Бърнет, с прякор „Виещият вълк“, Howling Wolf. През 1957 година той съкращава куплетите на „Седя на върха на света“ поради голямата дължина в оригиналния текст. И оттогава до днес името на Честър Бърнет може да бъде видяно редом с имената на истинските двама автори на „Седя на върха на света“. Едва ли има много случаи в световната история, когато някой е обявен за автор, защото е премахнал част от нечия творба! Но, свят – широк… Необятни са дебрите и на авторското право.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Концертгебау оркестър

Кантатно-ораториална вечер с духовна музика

В навечерието на Възкресение Христово ви предлагаме вечер с кантатно-ораториална музика от Специалния ден на Еврорадио, посветен на Страстната седмица и Възкресение Христово: Концерт от Амстердам с участието на солисти, Смесения хор на Нидерландското радио и Кралския Концертгебау оркестър с диригент Тревър Пинък. В програмата звучи "Йоханес..

публикувано на 04.05.24 в 07:05

Кубинският перкусионист Роландо Пеласио в България

По покана на фондация "Вирул" и българския перкусионист Георги Попов в София пристигна Роландо Пеласио, един от най-талантливите кубински перкусионисти на своето поколение. Кубинският музикант, свирил с легендарни групи като Buena Vista Social Club, Afro-Cuban Allstars и Conjunto Chapotin, ще бъде водещ на тридневен уъркшоп по афро-кубински перкусии в..

публикувано на 02.05.24 в 08:55

Всички в джаза

Международният ден на джаза се отбелязва от ЮНЕСКО всяка година от 2012-а насам, а предложението за това е на легендарния джазмен Хърби Хенкок – посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк". Целта е да има ден, който да събира общности, формации, музиканти, школи, артисти, музикални историци и джаз..

публикувано на 30.04.24 в 16:43

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 май 2024 г.

1 май Свири Оркестърът на Минесота с диригент Осмо Венска. 3.00 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Камерна симфония в до минор, оп.110 а. 3.24 часа – Жозеф Болон дьо Сен-Жорж (ок.1745-1799), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 3 № 1. Солистка: Карън Гомио (цигулка). 3.44 часа – Карлос Саймън (р. 1986), "Елегия: Плач от гроба". 3.50 часа – Густав..

публикувано на 30.04.24 в 07:50