Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиосимфониците честват 80-годишния юбилей на композитора Георги Минчев

| обновено на 04.02.19 в 12:01 БНР Новини
Академик Георги Минчев
Снимка: Ани Петрова

На 29 януари изтъкнатият български композитор – акад. Георги Минчев – закръгли внушителните 80 години! 50 от тях са неразривно свързани с Българското национално радио, където е бил Главен музикален редактор и Главен художествен ръководител на музикалните състави. През годините Симфоничният оркестър на БНР многократно е изпълнявал и записвал негови творби. На 1 февруари радиосимфониците под диригентството на Марк Кадин отново засвидетелстваха своята обич и уважение към дългогодишния си колега и ръководител. В концерта, който премина под наслов „Почит към моите учители“, бяха изпълнени две знакови произведения на Георги Минчев: „Симфоничен пролог“ и Сюита из балета „451 градуса по Фаренхайт“. Освен тях в програмата са включени Концертът за контрабас и оркестър на Марин Големинов (със солист Маргарита Калчева), „Закачливите частушки“ на Родион Шчедрин и фрагменти из балета „Гаяне“ от Арам Хачатурян. Изборът на творбите не е случаен – Георги Минчев е завършил Българската държавна консерватория в класа по композиция на проф. Марин Големинов, а след това е специализирал в Москва при Родион Шчедрин и Арам Хачатурян. Затова и програмата на празничния концерт на Радиосимфониците е дълбок поклон на акад. Георги Минчев към неговите учители.



Творчеството на Георги Минчев е представително за съвременната българска музика и я утвърждава на международната сцена. Той е носител на най-престижните национални награди и многобройни международни отличия. Сред тях са Европейската награда „Лоренцо Великолепни“, званието „почетен сенатор“ на Международната академия „Медичи“ във Флоренция, голямата награда „Сирак Скитник“ на БНР, както и на „Златен век“ на Министерството на културата. През 2015 г. Георги Минчев стана академик на Българската академия на науките.



Маргарита Калчева е водач на контрабасовата група в симфоничния оркестър на БНР. Родена е в Плевен, завършила е СМУ „Панайот Пипков“ при Ирина Петрова и НМА „Панчо Владигеров“ в класа по контрабас на проф. Тодор Тошев. Специализирала е камерна музика при проф. Виктор Чучков. От 1995 г. е оркестрант в Симфоничния оркестър на БНР, а от 1998 г. – водач на контрабасовата група.
Свирила в много състави у нас и в чужбина (Португалия, Швейцария, Малта). От 2009 г. е водач на контрабасите в Orchestra Ensemble Kanazawa – Япония.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Васил Казанджиев на 90 години

Васил Казанджиев е една от най-ярките фигури на съвременната българска музикална култура, чието творчество е вдъхновение за поколения музиканти и ценители на изкуството. Забележителният български композитор, диригент и педагог ще бъде почетен с концерта "90 години Васил Казанджиев", който ще се състои в рамките на международния фестивал "Софийски..

публикувано на 28.09.24 в 10:05

Сублимно изпълнение на "Турандот" на сцената на Виенската държавна опера

С постановката на Клаус Гут, Виенската държавна опера празнува 100-годишнината от рождението на композитора със звезден състав – Асмик Григориан като Турандот и Йонас Кауфман като Калаф сред други. Главната роля е дебют и за двамата изпълнители. "Психологическият подход на Клаус Гут и великолепното дирижиране на Марко Армилиато се разгръщат във..

публикувано на 28.09.24 в 08:00

Доайенът на японския джаз Масахико Сато за първи път в София

Фрий джаз концертът на годината – нещо невиждано за плахата и почти девствена за тази музика София (*на Акира Саката & Entasis в разгара на изтеклото вече лято) – вдъхнови екипа на "Аларма Пънк Джаз" през октомври да покани и друг от първопроходниците на японския авангарден джаз (от 60-те, че дори още от края на 50-те, та до днес!), а именно -..

публикувано на 26.09.24 в 20:52

Георги Ценов: Любовта към звука е първият фактор за това дали искаш да свириш на даден инструмент

Перкусионистът Георги Ценов е роден в София и започва музикалното си образование от ранна възраст. Завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков" и печели множество международни награди, сред които трето място на "Млади виртуози" през 2006, второ място на Международния конкурс "Пендим" награда на публиката на Международния конкурс за ударни..

публикувано на 25.09.24 в 12:35

Полифоничното сътворение по време на фестивала Laus Polyphoniae

В предаването "Музика хисторика" ви пренасяме на фестивала за ранна музика Laus Polyphoniae в Антверпен , който тази година се състоя между 23 август и 1 септември. Както винаги сред участниците бяха едни от най-известните вокални и инструментални състави, изпълняващи музика от Средновековието, Ренесанса и Барока, в това число Cappella..

публикувано на 23.09.24 в 09:15