Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жул Паскин и дарителската история на семейство Пинкас

Мястото, където е била родната къща на Жул Паскин във Видин
Снимка: Полина Тодорова

В това издание на рубриката „Моята история“ на предаването „Семейно радио“ заедно с партньорите ни от „MOVE.BG” продължаваме да ви разказваме за големите дарители на България. Този път наш гост е Светлана Кръстева, началник на Държавен архив – Видин, от която ще научите интересната история на световноизвестния художник Жул Паскин и видинската фамилия Пинкас.

Юлиус Пинкас, познат повече под псевдонима Жул Паскин, баща му Маркус Пинкас и братята му Йозеф и Самуел Пинкас са героите на този разказ. Жул Паскин е световноизвестен художник, чийто жизнен път започва от град Видин. Роден е в многолюдното семейство на видинските евреи Маркус и Софи Пинкас през 1885 г. Баща му е бил заможен търговец на жито, а заради търговската дейност семейството се мести последователно в Русе и Букурещ. През 1895 г. Юлиус е изпратен да продължи образованието си във Виена, а по-късно посещава и курсове по рисуване във виенската академия. В годините до 1930 г. Жул Паскин води напрегнат творчески живот, изпълнен с непрестанни търсения и пътувания из целия свят.

Възможностите на семейството позволяват то да развие широка благотворителна дейност, за която може да научите повече от разказа на Светлана Кръстева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джими Тюрел, ДЕСЕТ, 2025 – кадър Fred Moon

Навътре в града, навън от системата

В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..

публикувано на 09.05.25 в 17:25
 Димитър Узунов (вляво) и Емил Янев

Един ренесансов персонаж от XXI век

В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..

публикувано на 09.05.25 в 16:25

Какво е чудо станало в Япония

В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..

публикувано на 09.05.25 в 15:20

Пловдив се обогатява с уникално културно пространство – "Ателие 47"

Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..

обновено на 09.05.25 в 11:32

Корейската артистка Джазу Янг представя "Иманентност" в "Гьоте-институт"

Корейската художничка Джазу Янг открива първата си самостоятелна изложба в София тази вечер в галерията на "Гьоте-институт". Експозицията носи заглавието "Иманентност" и представя задълбочено изследване на връзката между хората и обитаваните от тях пространства. В своите творби Янг се фокусира върху темите за трансформацията на градските..

обновено на 09.05.25 в 10:47