Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Програма „Христо Ботев“ празнува и предава от НИМ

| обновено на 01.03.19 в 16:50
16
Снимка: @NationalMuseumOfHistoryBulgaria

„Семейно радио“ нетрадиционно и празнично ще предава от Националния исторически музей. Екипът не само ще отбележи датата 3 март, но и ще създаде празник, проследявайки вълнуващи истории, свързани с пътя към свободата.
Националният исторически музей ще е центърът на събитията, но колеги от екипите на „Семейно радио“ и „Нашият ден“ ще се включват с репортажи от цялата страна, за да провокират размисли за наследството на миналото и приемствеността му днес.
Музеят ще бъде отворен за посетители от 9.00 ч., а празничното издание на „Семейно радио“ в екип Ирина Вълчанова, Александър Райчев и Веселина Даковска започва в аванс с един час по-рано.

Радиоколата с подвижното стерео студио на БНР пред сградата на Националния исторически музей, откъдето се излъчи „Семейно радио“ на 3 март. Снимка: Кирчо Стоичков
На Националния празник 3 март в директното предаване от Националния исторически музей очаквайте:
„Детското БНР“: Разходка из залите на Националната галерия „Квадрат 500“, за да опознаем България и българите – такива, каквито са били те преди повече от 100 години и ще се включим и в тематичните музейни турове на галерията.
„Наследници на песента“ – авторска рубрика на Мирослав Василев: Село Свежен, община Брезово – архитекурно-исторически резерват в Сърнена Средна гора. Разговор с наследници на първото селско читалище в България, което отбеляза 150 години с гостуващи музиканти от Белгия. За културно-историческото наследство на селото и инициативите за неговото опазване разказват кметът Христо Енков, секретарят на читалището Дорте Енков и историкът Иво Тавитян.
Ивайло Шопски от пътуващо читалище „Бащино огнище“ разказва за Пеевия род от град Трън и неговата роля в борбата за Освобождение.
Интервю с директора на НИМ доц. Бони Петрунова – визия за развитие.
Историческа разходка из НИМ с екскурзовода Стоянка Янакиева – репортаж.
 • Плевен отбелязва 141 години от Освобождението на България – кореспонденция на Латинка Светозарова.
Историята на бронзовия лъв над входа на „Паметника на свободата“ на връх Шипка – репортаж.
• Ирина Вълчанова и историка Михаил Симов – директно от Зала 4 на НИМ, за експонатите, свързани с Освобождението – историята на Кръста от костницата на руските войници в Сан Стефано
Специален гост: историкът и философ Андрей Захариев за измеренията на свободата преди и сега.
Историята на часовника на Иван Бобевски, подарък от руския цар Николай II, въоръжението на руските войски и опълченците – интервю на Ирина Вълчанова и историка Михаил Симов.
Разговор с посетители в музея, обявяване на игра с гостите на НИМ и втори исторически тур из НИМ – репортаж.
Директно включване от Стара Загора: Ритуал за издигане на Националното знаме пред сградата на Общината започва в 11.00 часа, паметно шествие „За свободата… Да развеем българското знаме“.
Историята на Браилското знаме и връчването на дипломи от директора на НИМ доц. Бони Петрунова на правнуците на Стилияна Параскевова във връзка с направеното от тях дарение.
Режисьорът Костадин Бонев за ролята на документалното кино в отразяването на историческите теми.
Кореспондентът на БНР във Враца Ива Антонова разказва историята на паметника „Дядо Йоцо“ в село Очиндол.


Вижте във фотогалерията как протече празничното предаване „Семейно радио“ на програма "Христо Ботев" на 3 март, което се излъчи от Националния исторически музей.
Снимките са ни предоставени от НИМ/Михаил Ваклинов



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Св. Стефан

Аларма празнува Стефановден

На Стефановден в "Аларма"ви срещаме с именниците: Стефан Велев – геолог с шест полярни експедиции в Антарктика и Стефан Ганов – актьор и режисьор. Главният ни гост е Стефани Дънева – магистър по класическа филология, която се занимава с епиграфика (науката, изучаваща надписите върху камък), в момента тя завършва дипломната си работа и подготвя..

публикувано на 27.12.24 в 20:09

Аз не съм никакъв фил, освен човекофил – посланията на Екзарх Стефан

Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички християни, които почитат делото на светеца. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Русалена Пенджекова от Пловдивския университет "Пайсий Хилендарски" ни припомня още един важен Стефан в историята на..

обновено на 27.12.24 в 11:54

2024 година през очите на правните консултанти в "Законът и Темида"

Каква беше 2024 г. според консултантите на предаването "Законът и Темида"? С какви предизвикателства се сблъскаха и с какви очаквания стъпват в новата година споделят проф. Ирена Илиева, проф. Таня Йосифова, проф. Илин Савов, адв. Елка Пороминска, д-р Орлин Колев и адв. Христиан Митев. За работата на Института за държавата и правото, за..

публикувано на 27.12.24 в 10:56

Една кооперация, един дом: Радостите на споделеното съседство

В рубриката "Темата на деня" разгледахме идеята за мир и разбирателство не само по празниците, но и през цялата година. Как е възможно това? Пример за отговор ни дадоха няколко семейства, които споделят общото си пространство в един жилищен блок в столичния квартал "Враждебна". Жителите на блока са създали уникална общност, която живее в хармония,..

обновено на 27.12.24 в 10:51

Седем години доброволчески усилия за по-чисто Черно море

Под мотото "Чист дом за обитателите в Черно море", инициативата отново ще събере доброволци, които да се включат в почистването на плажовете на две локации по Южното Черноморие. Първото събитие ще се проведе утре на плажа "Аркутино", а в неделя – на плажа в Ахтопол.; Илияна Стоилова , един от организаторите на кампанията, сподели в ефира на "Нашият..

обновено на 27.12.24 в 10:06