17 март е Денят на свети Патрик – празникът на всички ирландци по света, които по последни данни наближават 80 милиона души, като само в САЩ хората с ирландски произход са над 40 милиона.
Затова и 17 март Ирландия се отбелязва тържествено не само в Ирландия, но и в много страни по света. В последните години в чест на засилващото се партньорство между Ирландия и България, посолството на Ирландия организира различни културни събития, чрез които България се включва в глобалните празненства за Деня на Св. Патрик.
Едно от тези събития е представянето на ирландска литература. За първи път на български език излезе книга на ирландската писателка Ейлиш Ни Гуивна. Това е сборникът с разкази „Литературен обяд и други разкази“, който вече е по книжарниците.
Ейлиш ни Гуивна е магистър по Средновековие и доктор по Ирландски фолклор. Автор е на разкази, романи, книги за деца, театрални и радиопиеси. Носителка е на множество награди, в това число Stewart Parker за драма, Butler за проза, няколко награди Oireachtas за ирландски роман и три Bisto за детска литература.
Романът на Ейлиш ни Гуивна „Танцът на танцьора“ е финалист за наградата Orange през 2000 г., а сборникът ѝ „Лед от вътрешността на страната“ е отличена книга на Ню Йорк Таймс. През 2015 г. получава наградата Irish PEN за изключителен принос към ирландската литература. Ейлиш ни Гуивна пише книги и на ирландски и на английски език.
Ейлиш Ни Гуивна беше през изминалата седмица в България и проведе няколко срещи с български студенти и с читатели в София и във Велико Търново.
До 23 юни в галерия "Академия" може да бъде видяна изложбата "Юни" на Валери Василев. В нея художникът представ я своите идеи и търсения от последните двадесет години – от фигуративното до абстрактното изкуство и обратно. Показани са двата графични проекта 15 ROOMS и "10 упражнения по вечност", както и рисунки, обединени под заглавието..
Езикът на хартията в артистичния ритъм на хилядолетията – среща с художници от Международната пътуваща изложба на китайското съвременно изкуство, която е отворена за посещения до 27 юни в Китайския културен център в София. "Terra Култура" предлага на своите слушатели да чуят думите на двама от артистите, както и на куратора на изложбата..
Литературната изследователка и главен уредник на Националния литературен музей Катя Зографова отправя в ефира на "Terra Култура" покана за изложбата "Преображения. Писателят и художник Михаил Тошков" – на 19 юни (четвъртък) от 18 ч. "Избрах Михаил Тошков за изложбата, защото мисля, че сме в дълг на този толкова интересен човек, който..
Марин Данев, главен редактор на Радио Пловдив. Защо Радио Пловдив никога не се е изживявало като провинциално радио? "А, кой пусна радиото?" За различния град Пловдив, индийската музика, чакрите, френския фестивал, Криско, Лили Иванова и други. Едит Унджиян – между журналистиката и пеенето. "Може да изкараш Едит от радиото, но радиото от Едит..
16 юни 1904 година е денят, който Джеймс Джойс описва в своя роман "Одисей" през 1922 година. На днешната дата се провежда ирландският национален фестивал Блумсдей , посветен на творчеството на Джойс. По този повод в "Нашият ден" разговаряме с преводача Иглика Василева за революциите в показването на вътрешния мисловен и психически свят на..
Присъщо ли е на желанията ни да изпадат в крайности? Не сме ли самите ние отговорни за критичните си мисли и къде е мястото на обществото в този процес на..
Протестите в Лос Анджелис, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Христофор Караджов, преподавател по журналистика в Калифорнийския..
Международният фестивал "Българска душа на святата земя", провеждащ се в Израел, се превърна от културно събитие в драматично изпитание за група..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg