Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Директно от Русе - концерта на Камерен ансамбъл „Софийски солисти“ (първа част)

БНР Новини
Пламен Джуров и Софийски солисти
Снимка: БГНЕС

Директните излъчвания от Международния фестивал „Мартенски музикални дни“ в Русе продължава с първа част от концерта на Камерен ансамбъл „Софийски солисти“ с диригент Пламен Джуров, солисти: Минчо Минчев – цигулка, Николай Минчев – цигулка, Красимир Щерев – акордеон и Георги Василев – китара.

В програмата ще звучат: Едвард Григ – Струнен квартет в сол минор, опус 27; Й. С. Бах – Концерт за две цигулки и оркестър в ре минор

Изкуството на „солистите” намира път към всеки – може би защото по един неповторим начин съчетава високи художествени критерии и достъпност, многообразие на репертоара и изискано поднасяне. Името на ансамбъла и неговият диригент Пламен Джуров са синоним на безупречен професионализъм, а всяка тяхна поява на сцената е белязана от атмосфера на празничност и неизменно се превръща в събитие.

„Софийски солисти” са работили с всички значими български музиканти – композитори, диригенти, солисти. И досега постоянен партньор на състава е Минчо Минчев. Но и редица млади музиканти имат първите си опити с оркестър именно със „солистите”.

М. Минчев и диригента  на радиосимфониците М. КадинМинчо Минчев едва ли се нуждае от представяне, неговото изкуство е оценявано със суперлативи на четири континента. Свири като солист с много от водещите оркестри в света.

Роден през 1979 г. в София, Николай Минчев започва да свири на цигулка едва четиригодишен. Докато слуша виртуозните изпълнения на своя баща, се появява интересът му към красивия инструмент.

Първите професионални успехи в биографията на Николай Минчев се появяват още в детска възраст. През 1988 г. печели първа награда на международния конкурс „Ян Коциан” в Чехия. Оттогава е носител на множество отличия, но споделя, че най-ценната му награда е цигулка „Галиано”, предоставена му от Германския фонд за музикални инструменти след конкурс. На нея той свири два сезона, а в момента е горд притежател на инструмент, създаден през 1850 г. от Жан Батист Вийом. Той е правил копия на цигулки на легендарните италиански майстори Страдивари, Гуарнери и Амати.

Красимир ЩеревКрасимир Щерев става член на Klangforum Wien през 2003. Работи с Виенската филхармония (под диригентството на Пиер Булез и Даниел Баренбойм), Берлинския симфоничен оркестър (под диригентството на Сузана Малки), Филхармонията на Лос Анджелис, Лондонската филхармония, Симфоничния оркестър на Виенското радио, Tonkünstler Оркестър, Солунския държавен симфоничен оркестър, Люблянска филхармония, КА Софийски солисти (под диригентството на Пламен Джуров.
"Акордеонът е инструмент, който има уникалната възможност да се смесва с различните видове звучене на струнните и духовите инструменти… при него звукът има невероятната способност „да диша“… Въпреки че, може би така наречената „класическа“ гилдия още не го е открила напълно за себе си, предстои той да бъде въведен много широко в оркестровото, камерното и изобщо в ансамбловото музициране“ - казва Красимир Щерев.

Георги Василев е определян от музикалната критика като  „китарист с уникален талант, музикален подход и артистично майсторство”. Роден е през 1966 г. във Варна и е възпитаник на Любен Хараламбиев.
Едновременно със соловите си изяви, той проявява интерес и към камерната музика, навлизайки в разнообразни музикални епохи и стилове – ренесанс, барок, танго, джаз или електроакустична музика.

Слушайте на 21 март, четвъртък, от 19.00 ч. по програма "Христо Ботев".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05

Маскани звучи в Уексфорд

73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..

публикувано на 15.02.25 в 08:05

"Маските", опера в пролог и три действия от Пиетро Маскани

Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..

публикувано на 14.02.25 в 16:30

Жените в музиката

Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..

публикувано на 14.02.25 в 15:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 28 февруари 2025 г.

16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..

публикувано на 14.02.25 в 09:18