Срещата ни в „Джаз клуб“ отново е посветена на симпатичния и пълен с изненади инструмент – хармониката. Чуваме я вплетена в музика на Роланд Кърк (Roland Kirk), Скот Хендерсън (Scott Henderson), Джаки Терасон (Jacky Terasson), Пат Метини (Pat Metheny), Лайл Мейс (Lyle Mays), Уилиам Хенди (William C. Handy Jr.), Джордж Гершуин (George Gershwin), Хърби Хенкок (Herbie Hancock).
Устната хармоника е създадена в Европа между 18 и 19 век, но принципът на звукоизвличане при нея е познат от древни времена. Китайският духов инструмент „шън“ (шенг) оказва влияние в западноевропейската музика за направата на мунд хармониката, както и при създаването на различните типове акордеон.
В „Джаз клуб“ имате възможност да чуете различни по характер и маниер изпълнения на хармоника и изкусни майстори музиканти: Пат О’Брайън (PatO’Brien), Стиви Уондър (StevieWonder), Биг Скол (BigScoll), Хауърд Ливай (HowardLevy), Жан „Тутс“ Тилеманс (Jean“Toots” Thielemans) в звукозаписи с диатонична, хроматична, тремоло и бас хармоника.
Добре дошли сте!
Слушайте „Джаз клуб“ на 11 април, четвъртък от 23.00 ч. по програма „Христо Ботев".
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен се игра "Ифигения в Таврида", а в концертната зала Bozar в Брюксел зрителите видяха "Орфей и Евридика". През XVIII век в оперния жанр се установява традиция вокалните партии да са подчертано..
На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от необикновения живот и любовта между оперната дива Мария Калас и корабния магнат Аристотел Онасис. Сюжетът е изграден върху действителни факти. В спектакъла има силни страсти, повлияни от..
"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не съм злоупотребила с това, напротив, доразвила съм го, за да Му благодаря по някакъв начин" – това заявява една от легендите в българското оперно-изпълнителско изкуство у нас и по света –..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре , Амаду и Мариам и Салиф Кейта , а пътят му в музиката е достоен за филм. Започва като един от най-обещаващите футболисти на Мали ( интересно съвпадение е, че и днес, като напишете "Boubacar..
1 декември Свири Филхармонията на Арговия с диригент Рюне Бергман 3.00 часа – Клод Дебюси (1862-1918), Анри Бюсер (аранжимент), Малка сюита. 3.15 часа – Йозеф Хайдн (1732-1809), Концерт за тромпет в Ми бемол мажор. Солист: Уле Едвард Антонсен (тромпет). 3.31 часа – Джузепе Тартини (1692-1770), Ейвинд Уестби (аранжимент), Концерт за тромпет в Ре мажор...
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg