„Музик мания“ представя прочутата японска изпълнителка. Спомням си колко силно впечатление ми направиха нейните първи записи, които чух след първото й гостуване у нас. Оттогава все се надявах да я чуя и срещна на живо и ето че получих тази възможност благодарение на фестивала „Мартенски музикални дни“ в Русе. Запис от участието на изпълнителката на този форум ще чуете в друго издание, защото днес смятам да ви срещна с нея самата и да ви представя записи от диска й, наречен S`il vous plais – „Ако обичате“. Той съдържа няколко прочути пиеси – транскрибирани за акордеон, както и по-непознати композиции.
Мие Мики е родена на 15 септември 1956 г. На шестнадесет години за първи път участва в предаване на живо по японското национално радио ЕнЕчКей. Носителка е на много награди от престижни международни конкурси и още на двадесет и пет години е поканена да преподава акордеон в музикалното училище в Дуисбург, Германия. В момента тя е преподавател по акордеон в Есен.
Наричат Мие Мики „Кралица на класическия акордеон“. Тя е вдъхновила десетки композитори, създали за нея над 70 солови и камерни пиеси за акордеон. От 1988 г. всяка година в Токио се провежда концертна серия, наречена „Мие Мики – пиеси за акордеон“. Освен солови рецитали и участия в камерни формации Мики е канена да концертира със световни реномирани оркестри – освен в родината си Япония тя гостува на Оркестъра на Романска Швейцария, Белгийския национален оркестър, СО на Готенбург под палката на Шарл Дютоа, Сейджи Озава, Марио Вендзаго. В звуковия файл можете да чуете какво сподели Мие Мики.
Сряда, 3 април, от 14.30 часа
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...
Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..
Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..
След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg