Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сняг на върха на Витоша през май

БНР Новини

След като в 13 епизод с гласовете на Ели Хауърд и Стефан Радованов следяхме паралелно работата в Българската редакция на БиБиСи Лондон и в Българската редакция на Радио Свободна Европа в Прага и присъствахме на последния ден от съществуването на тези медийни институции, в епизод 14, продължението на "Българският глас", ще довършим онази голяма, важна и уникална история, в която радио на български език се прави на стратегически места в Европа.

Идеята за "професионален българин" е въпрос на десетилетия учене според Петър Увалиев, привичният разказвач на документалния сериал "Радиото", и тази идея ще придобие нова перспектива в радиото на български извън България.

Благодарение на прекрасните записи на Димитър Ганчев ще пресечем Рим и ще се озовем в Българската редакция на Радио Ватикана за един обичаен и същевременно неповторим работен ден. Този път паралелната ни история е от Дойче Веле и нашият втори главен герой Александър Андреев е в Бон и поглежда през прозореца на новото си студио към шлеповете по Рейн. Българският глас по радиото и неговата мисия на посланичество е перфектният пример за имплицитното свойство на феномена радио – преодоляване на разстояния. Каквито и да било разстояния. В 13 и 14 епизод най-напред разстоянието, наречено Желязна завеса, а след това и други.

Епизод 14 е изумителен.

Това е най-кратката рецензия за този епизод, при това 9 години след неговото правене. А то от своя страна трябваше да се побере в една седмица, 4 часа от която - студийно време за финално смесване. Защо е изумителен. Получила се е многопластова конструкция на няколко нива: смислово (отиваме надълбоко), мултилингвистично (живописно аудио), музикално (страхотни находки и скокове във времето) и емоционално (това проверете сами). Зад и вътре в историята на радиото прозират очертанията на необозрими по мащаб истории. Двойна експозиция, ако си послужим с фотографски термин. Всъщност, тройна.

И естествено стигаме дори до: "Понятието родина звучи много често като 40 цигулки, сантиментално и разпяно", Петър Увалиев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Колко от нас знаят, че бабите имат световен празник на 23 юли?

В България традиционно отбелязваме Бабинден, но нямаме отделен ден, посветен специално на нашата баба – тази, която е участвала активно в отглеждането и порастването ни.  Оказва се обаче, че такъв ден съществува – това е именно 23 юли, признат за Световен ден на бабата . Празникът води началото си от САЩ, където е известен с наименованието..

обновено на 23.07.25 в 11:10
Трънско ждрело

Жителите на Божурище и Трън се обединяват в борбата за чиста природа

Когато добрите примери се разпространяват – как Трън следва доказалите успеха си стъпки на жителите на Божурище в борба за природата. Разговаряме в "Нашият ден" със Стефка Бон ева , създател на инициативата "Бусинска сръчкотилница", която разказва и за културата на региона, както и с Руслан Зарев , председател на Трънското туристическо..

публикувано на 23.07.25 в 09:29

"Огненият Дунав" се завръща: Тутракан празнува с музика, риба и традиции

Град Тутракан отново ще се превърне в сцена на едно от най-очакваните летни събития – фестивалът "Огненият Дунав". В продължение на четири вечери жителите и гостите на дунавския град ще могат да се потопят в пъстър празник, който съчетава традиции, модерно изкуство, музика и весело настроение. Подробности за програмата разкри кметът на..

публикувано на 23.07.25 в 08:57

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23