Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каунт Бейзи

БНР Новини
Снимка: countbasie.com

Уилям „Каунт“ Бейзи или познат само като Каунт Бейзи, е американски джазпианист и композитор. В продължение на почти 50 години той ръководи своя оркестър „Каунт Бейзи Оркестра“, чрез който стават известни много изявени музиканти, като саксофонистите Лестър Йънг и Хършъл Еванс, тромпетистите Бък Клейтън и Суитс Едисън и певците Джими Ръшинг и Джо Уилямс. Сред най-известните песни на Каунт Бейзи са One O'Clock Jump и April In Paris.

Като младеж Каунт Бейзи тръгва да търси късмета си из Америка. По времето на своите странствания в Канзас сити среща двама от бъдещите си дългогодишни съратници – блус певеца Джиме Ръшинг и контрабасиста Уолтър Пейдж. Това се случва през 1929 година. Заедно създават най-суингиращия оркестър в историята на джаза, чийто лидер е известният Бени Мотън от Канзас сити.

След неговата нелепа смърт мястото му е заето от Каунт Бейзи. Всъщност този оркестър се превръща в чудо благодарение на продуцента Джон Хемънд, който го чува по радиото в колата си на път за Чикаго. Първите ангажименти в Ню Йорк са още през 1936 г., а година по-късно идва ред и на първите записи.

петък, 26 април от 17.30 часа

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Мария Малинова

За жените... като за майки

За женското здраве разговаряхме с проф. Мария Малинова. По време на Националната конференция за иновациите в акушерството и гинекологията, опитният специалист и преподавател направи обстоен анализ на причините, симптомите и коварните последици от заболяването ендометриоза. И не само – проф. Малинова отправи полезни съвети към дамите от всички..

публикувано на 21.05.24 в 07:50
Христа Иванова

Еврика! Успешните българи: Христа Иванова

Христа учи Квантова физика в СУ "Св. Климент Охридски". Любовта ѝ към физиката е още от най-ранна детска възраст, когато получава подарък книга. Днес Христа мечтае да стане откривател, може би не голям откривател, но да даде нещо поне мъничко на Света, в който живеем. Освен това, тя е сигурна, че иска да се върне в България, където и да отиде да учи с..

публикувано на 20.05.24 в 17:05
проф. Ана Кочева

Къде е българската лингвистична география на европейската научна карта

Създаването на карти и атласи, които проследяват областите на разпространение на различни особености на езиците с техните диалекти, е един от практическите аспекти на лингвистичната география. В България има сериозна традиция и постижения на световно равнище в тази област на езикознанието. Основите на европейската лингвистична география са поставени..

публикувано на 20.05.24 в 15:29
остров Оушън кей

Шест карибски държави – на един дъх

Има два бързи начина да обиколите шест карибски държави – да слушате "Покана за пътуване" или да плавате с круизен кораб между островите. Изпълнителният директор на списание "Наш дом“ Петя Кръстева е от по-късметлиите. Неотдавна тя акостира в Колумбия, Ямайка, Аруба, Панама, Коста Рика и на един безлюден остров. Как да пропусна възможността да я..

публикувано на 19.05.24 в 15:05
Росен Гацин

Росен Гацин: С ателието по родословие ще предизвикам младите

Кодовете на идентичност са основата на генеалогията, наука, която се занимава с родословията, с произхода на човека, с родословните връзки, с наименованията на различните членове на фамилията и точно родословието и фамилните връзки. Кодовете на идентичност ни отличават като индивиди и като хора, заяви в предаването "Следобед за любопитните" гл...

публикувано на 17.05.24 в 13:34