На Международния фестивал за съвременна клавирна музика „Пианисимо“ 2019 гръцкият пианист представи една стилна „гръцка“ програма – творби от гръцки композитори, родени по различно време през ХХ в., и живеещи в различни краища по света. В творчеството им, колкото и да е различно, се усеща една доловима връзка с типично гръцкото – като темперамент, ритмика, мелодика, етнос, музикална сюжетност. В предаването ще звучат фрагменти от колоритния цикъл „За бялата мидичка“ от Манос Хадзидакис. Той се състои от прелюдии за пиано с определена образност и гръцки танци от различни региони на страната.
Близостта с фолклора характеризира всяка национална музикална школа и то не само в романтичния ѝ период. В творчеството си почти всички български композитори по един или друг начин са черпили от необятната съкровищница на българския фолклор. В наследството на Добри Христов има не само великолепни музикални опуси; на него българската култура дължи първите теоретични разработки на българския фолклор, в т.ч. на българските ритми. Композиторът Любомир Пипков в забележителните си цикли „Метроритмични картини и студии“ и „Пролетни приумици“ създава сякаш малки енциклопедии от българското фолклорно богатство. Ще слушаме фрагменти от „Метроритмични картини“ в изпълнение на Марта Деянова, на която са посветени.
понеделник, 6 май от 17.30 часа
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..
Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..
Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..
Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите..
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg