Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Има нещо гнило в Рая“, но какво е то?

БНР Новини

Всяка четвърта жена у нас е жертва на домашно насилие. Всяко трето умишлено убийство у нас е именно на жена. Действието се развива в най-уютното й  място – собственият ѝ дом, а убиецът е сред най-близките ѝ хора. В повечето случай, да не кажем винаги, това е мъжът ѝ. През последните три години убийствата на жени, извършени от съпрузи, партньори и близки роднини, са се увеличили с 50%, показват данни на МВР. Тези данни обаче могат да покажат и друга статистика – тази за жените убийци. Има и подобни случаи. В световен план са известни немалко такива. У нас, макар и рядко да се говори за това, също можем да проследим такъв сюжет.

Кога и защо жертвите се превръщат в насилници? Кога насилниците се явяват реалните жертви? Колко е голям прагът на търпимост и нужно ли да го има? Хиляди въпроси, които едва ли ще спрат да търсят своите отговори.

Причината да се обърнем към тях точно днес е една изложба, която, без да подчертава, че се занимава с разрастващия се проблем за насилието у нас, използва именно случаите от страната, за да коментира болестта на съвременното общество.

Изложбата „Има нещо гнило в Рая“ на Искра Благоева беше открита в началото на тази седмица в галерия +359. Тя може да бъде разгледана до 3 юни, но във „Време и половина“ днес надникнахме не в картините, а в това, което се крие зад тях. Един от начините проблемът с насилието да намери своето решение е да говорим за него. Това направихме с Искра Благоева и кураторката на изложбата Владия Михайлова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Яна Гайсвайлер: Пейзажи на границата между сън и действителност

Прозирни златни облаци, загадъчни мъгли, усещане за притаени в тях обитатели – това са световете, които оживяват в платната на Яна Гайсвайлер. Днес, в 18:00 часа , тя открива своята изложба живопис в художественото пространство на "Шипка" 6 в София. Експозицията ще бъде достъпна за посетители до 25 февруари в зала 1С . Освен изявена..

обновено на 07.02.25 в 09:46

Пловдивският театър подготвя спектакъл, вдъхновен от българската поезия

Драматичният театър в Пловдив подготвя новаторски мултижанров театрален спектакъл под заглавието "Влюбеният дирижабъл". Постановката ще бъде изградена върху драматургична основа, вдъхновена от класически български любовни поеми . Зад този амбициозен проект отново стои утвърденият творчески тандем – драматургът Александър Секулов и режисьорът..

обновено на 07.02.25 в 09:22

Езикът на философите и поетите – честваме гръцкото слово

На 9 февруари отбелязваме Световния ден на гръцкия език . За първи път този ден е честван през 2017 година в памет на националния поет Дионисиос Соломос . Той е автор на поемата "Химн на свободата" , чиито първи две строфи формират националния химн на Гърция и Република Кипър. Колегата от Гръцката редакция на Радио България Агапи..

обновено на 07.02.25 в 09:03

Спектакъл по текстове на Бродски

За първи път спектакълът "Бродим из Бродски", който изследва света на Йосиф Бродски, ще се играе на 7 февруари от 19.30 ч. в Червената къща в София. Постановката на Университетския театър на НБУ е с режисьор доц. Снежина Петрова, чиято е и драматургичната композиция. Хореографията е на Марина Хараламбова, а композитор е Юлиан Стоичков.  Участват Ани..

публикувано на 07.02.25 в 08:45

Поезията на Ани Илков излезе във внушителен том

Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън".  Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година.  Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..

публикувано на 06.02.25 в 15:57