Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Хофман“ на Ани Васева в Гьоте институт

БНР Новини
„Хофман“ в Гьоте институт
Снимка: Зафер Галибов

Сякаш съвсем естествено беше след Лотреамон и Лъвкрафт театралната група „Метеор“ (единствени по рода си у нас изследователи на зловещото) да се захванат и с личността и творчеството на Ернст Теодор Амадеус Хофман. Всъщност, Хофман предхожда Лотреамон и Лъвкрафт не само в реалната човешка история, но и в личния пантеон на Ани Васева, така че можем да кажем, че това представление си зрее от много по-отдавна и сега просто се овеществява. Акцентът, разбира се не е само върху зловещото. Тук има и красота – красотата на немския език например (колкото и да не ви се вярва), защото представлението е двуезично. Останалите замесени са Боян Манчев, Леонид Йовчев и Стефан Милков (на сцената), Стефан Дончев (апарати), Теодора Бамбикова и Борислав Борисов (костюми), Мирослав Маринов (изработка обекти). Преводите от немски на български (на текстовете на Хофман) са на Страшимир Джамджиев, Теодор Берберов и Нина Чилиянска, а от български на немски (на текстовете на Ани Васева и Боян Манчев) – на Елвира Борман. Езиков педагог по немски език е Венцислава Дикова. Музиката е на Кристиан Алексиев. В представлението са използвани илюстрации на Любен Зидаров и музикални композиции от Е.Т.А. Хофман.
Предлагаме ви разговор с Ани Васева и Леонид Йовчев, излъчен в „Аларма“ по програма „Христо Ботев“ на 15 май.




Дали на сцената на Гьоте институт има издълбана яма, от която режисьорът подава на актьорите забравени реплики?... А си говорим и за други две представления на „Метеор“, които се играят за последен, ама наистина последен път на 19 и съответно на 21 май…


Можете да гледате „Хофман“ тази вечер в 19.30 ч. в Гьоте институт, а билети се продават в онлайн в EpayGo и на касите на EasyPay. Ще има и на входа, но местата са наистина ограничени до допустимото за комфорта на публиката.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Митко Щерев

Митко Щерев се прощава с публиката: Последен концерт и поглед назад

Наскоро българската музикална сцена бе изправена пред новината, че обичаният композитор Митко Щерев ще се оттегли от сценичните си изяви. Окончателното сбогуване ще се състои на 28 октомври в зала 1 на НДК, по време на заключителния концерт "Обич и песен ". По думите на Щерев, неговото реално оттегляне от сцената е настъпило още през..

публикувано на 28.10.24 в 12:08

"Пловдив Джаз фест" 2024 – в десетката!

И по света, и у нас, думата "джаз" е все така "лесна за произнасяне и приятна за ухото", според Ърнест Хоупкинс, в чиято кратка статия, публикувана в "Сан Франциско Бюлетин" през 1913 година, е упомената за първи път. Думата – с цялото ѝ емоционално и смислово значение, удобно се е настанила и в календара на града под тепетата. А цветната програма,..

публикувано на 28.10.24 в 10:20
Виктор Теодосиев

Виктор Теодосиев: За мен валдхорната е начин да изразявам своите емоции

Виктор Теодосиев е сред най-изявените млади български инструменталисти. Той е трето поколение в семейство, посветило се на валдхорната. Възпитаник е на Националното музикално училище "Любомир Пипков" в София, а в момента е студент в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в класа на именития проф. Владислав Григоров. Виктор..

публикувано на 27.10.24 в 10:35

"Весталката" на Спонтини с великолепен запис от Опера Бастий

" Операта на Спонтини, написана през 1807 година е спечелила известно утвърждение чрез одобрението на Вагнер, който оценява смесицата от митологизъм и трансцендентност на любовта. Творбата става още по-известна когато легендарното сопрано Мария Калас разкрива драматичния ѝ потенциал за публиката в Ла Скала през 1954 година." – четем в статия за от..

публикувано на 26.10.24 в 07:45
Плакат: „Аларма Пънк Джаз“

Масахико Сато с извънреден концерт в "Гьоте-Институт"

След невероятния концерт, който изнесе в зала "Сингълс" на НДК в сряда, маестро Масахико Сато , една от живите легенди на японския авангарден джаз, остава за още един (камерен) концерт в залата "Гьоте-институт – България" на ул. "Будапеща" 1 в петък вечер (25 октомври) . Вратите на залата отварят в 20.00 ч., а началото е точно в 20.30 ч. На..

публикувано на 24.10.24 в 20:47