В концертния цикъл „Картини от една изложба” на Софийската филхармония бяха представени оркестровите версии от Сергей Горчаков, Александър Розенблат и Лео Фунтек на прочутото творение от Модест Мусоргски (създадено през 1874 г. в памет на художника Виктор Хартман). Тази вечер идва ред на най-популярната транскрипция на клавирния цикъл от Морис Равел, която ще слушате в интерпретацията на младия румънски диригент Габриел Бабаселеа. През 1922 г. с опита, натрупан с оркестрацията на опeрата „Хованщина”, френският композитор прави гениалната си преработка на „Картини от една изложба” за голям симфоничен оркестър. Премиерата ѝ е през същата година в Париж под диригентството на Сергей Кусевицки, който финансира изпълнението и отпечатването на партитурата. Първият запис на грамофонна плоча е през 1930 г. в изпълнение на Бостънския симфоничен оркестър, дирижиран отново от Кусевицки.
Същият оркестър под палката на Карл Мук на 31 декември 1915 г. прави премиерата на Симфонични вариации за пиано и оркестър „Импресии от живота на артиста”. Солист е авторът на творбата - Ернст Шелинг. На големия български пианист Людмил Ангелов дължим първото изпълнение у нас на великолепните вариации по тема на Шелинг. В тях са запечатани с инициали имената на забележителни музиканти, пред които американският пианист и композитор се прекланя – Густав Малер, Игнаций Падаревски, Ханс Пфицнер, Енрике Гранадос, Вилем Менгелберг, Феликс Салмонд, Жорж Лонжи и др. Също Бостънския симфоничен оркестър и неговия диригент Карл Мук, музикални импресии от природни красоти, но и смъртоносния грохот на започналата Първа световна война.
С какво привлича формата Тема с вариации пианиста Людмил Ангелов? „Прекрасна форма, която дава възможност на изпълнителя да разгърне една широка палитра – на първо място от различни емоционални състояния, от различни пианистични похвати. И преди всичко да покаже, според мен, ролята на изпълнителя – както е случаят с Шелинг - от една малка тема от няколко такта да се построи едно голямо внушително монументално произведение”. Между двете части на концерта, в рубриката „Диалози в паузата” с Людмил Ангелов, ще научите още какво предстои в Деветото издание на фестивала „Пиано екстраваганца”, който той създаде през 2011 г. и е негов артистичен директор.
В програмата:
Симфонични вариации за пиано и оркестър „Импресии от живота на артиста” от Ернст Шелинг (първо изпълнение в България) и „Картини от една изложба” от Мусоргски - Равел
На 10 януари Шерил Милнс отпразнува 90 си рожден ден. В продължение на 30 години той бе кралят на баритоните в МЕТ. Един от малцината, които напомнят за легендарните гласове от миналото. "От дълги години не бяхме слушали баритон с толкова красив глас! Уникален тембър с безброй нюанси и несравнима мощ. Шерил Милнс е ненадминат с..
Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..
Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..
Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg