В концертния цикъл „Картини от една изложба” на Софийската филхармония бяха представени оркестровите версии от Сергей Горчаков, Александър Розенблат и Лео Фунтек на прочутото творение от Модест Мусоргски (създадено през 1874 г. в памет на художника Виктор Хартман). Тази вечер идва ред на най-популярната транскрипция на клавирния цикъл от Морис Равел, която ще слушате в интерпретацията на младия румънски диригент Габриел Бабаселеа. През 1922 г. с опита, натрупан с оркестрацията на опeрата „Хованщина”, френският композитор прави гениалната си преработка на „Картини от една изложба” за голям симфоничен оркестър. Премиерата ѝ е през същата година в Париж под диригентството на Сергей Кусевицки, който финансира изпълнението и отпечатването на партитурата. Първият запис на грамофонна плоча е през 1930 г. в изпълнение на Бостънския симфоничен оркестър, дирижиран отново от Кусевицки.
Същият оркестър под палката на Карл Мук на 31 декември 1915 г. прави премиерата на Симфонични вариации за пиано и оркестър „Импресии от живота на артиста”. Солист е авторът на творбата - Ернст Шелинг. На големия български пианист Людмил Ангелов дължим първото изпълнение у нас на великолепните вариации по тема на Шелинг. В тях са запечатани с инициали имената на забележителни музиканти, пред които американският пианист и композитор се прекланя – Густав Малер, Игнаций Падаревски, Ханс Пфицнер, Енрике Гранадос, Вилем Менгелберг, Феликс Салмонд, Жорж Лонжи и др. Също Бостънския симфоничен оркестър и неговия диригент Карл Мук, музикални импресии от природни красоти, но и смъртоносния грохот на започналата Първа световна война.
С какво привлича формата Тема с вариации пианиста Людмил Ангелов? „Прекрасна форма, която дава възможност на изпълнителя да разгърне една широка палитра – на първо място от различни емоционални състояния, от различни пианистични похвати. И преди всичко да покаже, според мен, ролята на изпълнителя – както е случаят с Шелинг - от една малка тема от няколко такта да се построи едно голямо внушително монументално произведение”. Между двете части на концерта, в рубриката „Диалози в паузата” с Людмил Ангелов, ще научите още какво предстои в Деветото издание на фестивала „Пиано екстраваганца”, който той създаде през 2011 г. и е негов артистичен директор.
В програмата:
Симфонични вариации за пиано и оркестър „Импресии от живота на артиста” от Ернст Шелинг (първо изпълнение в България) и „Картини от една изложба” от Мусоргски - Равел
Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg