С премиера на спектакъла „Дванайсета нощ... или как желаем“ Родопският драматичен театър „Николай Хайтов“ в Смолян ще открие новия си творчески сезон. Постановката по прочутата комедия на Уилям Шекспир е дело на режисьора Делян Илиев, който проявява подчертан интерес към класическите текстове.
За първата си постановка - „Три сестри“ на Чехов, той бе номиниран за „Аскеер 2018“ в категорията „Изгряваща звезда“, а през юни тази година спектакълът му „Антигона и хората” по Софокъл беше селекциониран в конкурса за Наградата за млад театрален режисьор „Слави Шкаров“.
„Пристъпих към „Дванайсета нощ“ с голям страх - може това да е комедия, но в никакъв случай не е лековат ситуационен текст, през който може да се мине, без да те боли главата два месеца. Темата, около която се въртим, е желанието ни да съм някой друг, да не съм себе си, да не съм аз, а да се правя на някой друг, на когото се възхищавам или когото обичам, или от когото завися по някакъв начин, и някак си да се предрешвам - буквално и метафорично, на нещо, което не съм аз, и все по-далече да бягам от себе си“, казва режисьорът на спектакъла.
В представлението участват актьорите Атанас Найденов, Божана Мановска, Никола Орешков, Васил Читанов, Борис Хаджийски, Димитър Димитров, Димитър Мартинов, Рада Велинова и Джована Галиарди. Сценографията е на Светослав Кокалов, автор на костюмите - Анна Шопова, музика - Мира Искърова.
Премиерното представление е на 17 септември. Тогава във фоайето на театъра ще има кутия за дарения, с цел събиране на средства за паметна плоча на голямата българска режисьорка Юлия Огнянова.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg