Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родопският драматичен театър започва новия сезон със спектакъл по Шекспир

10
Снимка: Михаил Хубчев

С премиера на спектакъла „Дванайсета нощ... или как желаем“ Родопският драматичен театър „Николай Хайтов“ в Смолян ще открие новия си творчески сезон. Постановката по прочутата комедия на Уилям Шекспир е дело на режисьора Делян Илиев, който проявява подчертан интерес към класическите текстове.

За първата си постановка - „Три сестри“ на Чехов, той бе номиниран за „Аскеер 2018“ в категорията „Изгряваща звезда“, а през юни тази година спектакълът му „Антигона и хората” по Софокъл беше селекциониран в конкурса за Наградата за млад театрален режисьор „Слави Шкаров“.

„Пристъпих към „Дванайсета нощ“ с голям страх - може това да е комедия, но в никакъв случай не е лековат ситуационен текст, през който може да се мине, без да те боли главата два месеца. Темата, около която се въртим, е желанието ни да съм някой друг, да не съм себе си, да не съм аз, а да се правя на някой друг, на когото се възхищавам или когото обичам, или от когото завися по някакъв начин, и някак си да се предрешвам - буквално и метафорично, на нещо, което не съм аз, и все по-далече да бягам от себе си“, казва режисьорът на спектакъла.

В представлението участват актьорите Атанас Найденов, Божана Мановска, Никола Орешков, Васил Читанов, Борис Хаджийски, Димитър Димитров, Димитър Мартинов, Рада Велинова и Джована Галиарди. Сценографията е на Светослав Кокалов, автор на костюмите -  Анна Шопова, музика - Мира Искърова.

Премиерното представление е на 17 септември. Тогава във фоайето на театъра ще има кутия за дарения, с цел събиране на средства за паметна плоча на голямата българска режисьорка Юлия Огнянова.

Снимките в галерията са предоставени от Родопския драматичен театър, автор Михаил Хубчев.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Свободен, по-свободен, Димитър" – спомен за Димитър Еленов

"Свободен, по-свободен, Димитър" – спомен за Димитър Еленов в деня, когато актьорът, режисьор и театрален педагог щеше да навърши 78 години. В "Нашият ден" разговаряме с Розита Еленова , съпруга на Димитър Еленов, часове преди събитието в книжарницата на ул. "Иван Вазов" № 36, посветено на актьора, оставил трайна следа в сърцата на..

публикувано на 10.02.25 в 11:02
Работа на Мирена Златева

Галерия "Папийон" – Варна представя най-новите търсения в ювелирното изкуство

Днес (10 февруари) варненската галерия "Папийон" открива 15-та си Годишна сборна бижутерска изложба под мотото "Полифония" . 47 автори от цялата страна представят до 12 март най-новите си търсения в областта на ювелирното изкуство. Участниците са както утвърдени дизайнери, така и млади творци, които гостуват за пръв път в пространството на..

публикувано на 10.02.25 в 10:58

Виктория Топалска представя новата си книга "По(д)правки" в Монтана

Младата писателка от Видин, Виктория Топалска , представя новата си книга "По(д)правки" в Монтана . Срещата с авторката е тази вечер в Регионална библиотека "Гео Милев". Сборникът съдържа разкази, вдъхновени от живота. Част от тях са хумористични и разглеждат теми като майчинството, работата и семейните отношения. През 2022 година..

публикувано на 10.02.25 в 09:57

Музиката – голямото изкуство, което не спира да вдъхновява

Всеки е слаб пред тази магия. Някои я описват като свобода, други като любов и удоволствие за сетивата, а трети като цялото им същество. Факт е, че тя винаги е била неизменна част от живота на хората, като всичко започва от звука. Звука, който се крие в ежедневието, в заобикалящата ни среда и в природата. От там тръгва всичко. Там ни потапя и..

публикувано на 10.02.25 в 09:15

Изгнание и музика

Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря книгата "Изгнание и музика" на швейцарския писател, преводач, преподавател в Лозанския университет, философ и културолог Етиен Барилие. Авторът несъмнено е изключително ерудиран, книгата му е..

публикувано на 09.02.25 в 12:25