Георги Тутев си отиде от този свят месец след 70-ия си рожден ден през 1994 г. и поредната му годишнина (95) е повод „да се свържем“ с неговата личност, като послушаме музиката му, в която тя се е претопила и ... неподражаемия му начин на самопредставяне и говорене за плодовете на духа и за обикновените, тривиални неща. Едновременно просто и естествено и много солидно, дълбоко. Може би се дължи на неговата дарба да бъде искрен и непосредствен, да бъде себе си. Днес от дистанцията и избуяването на всякакви „модерни“ начини за публично споделяне, разгласяване в самодоволен тон на собствения начин на чувстване, живеене и пресъздаване, да слушаш Георги Тутев от записи с гласа му и да четеш написаното от него е като глътка чиста изворна вода. Неподправеност, неизмисленост, търсене на високи, облагородяващи стойности и достойното им защитаване.
Всичко това без агресивност, натрапчивост, обсебеност от роля, обществена значимост и творчески манифести. Георги Тутев прекара голяма част от професионалния си живот на музикант като диригент на оркестъра на Младежкия театър, където отново без излишен шум създаде една благотворна ера със своята ерудираност и готовност да даде най-доброто от себе си. Творбите си създава бавно, но също така искрено и с желание да постигне в тях своята духовна истина, използвайки от съвременните изразни средства това, което отговаря на нея.
Те не са много, но всяка е старателно шлифована, изграждана с търпението на художник, който реди мозайка, едновременно ръководи процеса и сам е задвижен от него. Тези негови композиции, естествено го свързват с посоката в българската музика, трасирана от неговото поколение – Константин Илиев и Лазар Николов, със Симеон Пиронков, по-късно Васил Казанджиев, Иван Спасов. Георги Тутев влиза малко по-късно в тази разнородна, но много силна, наситена с огромен творчески потенциал група. Затова пък остава до край на общите естетически позиции, без да скрива своите съмнения, колебания в значимостта на постигнатото от него и което е може би най-важното, без да изпитва така терзаещата българска ревност и комплекси. Той винаги с готовност отдава при случай дължимото на всеки един голям музикант, край себе си без страх, защото бе истински европеец по дух и разбиране за общите ценности на които се крепи всяка култура. Това му бе дадено по рождение и възпитание, преминало в Германия в предвоенните години.
Когато настъпи политическата промяна след 1989 г. Георги Тутев не потърси единствено за себе си и своето творчество някаква реализация в по-широко пространство, благодарение на личните си контакти с музиканти от чужбина. Застана начело на организиране на Дружеството за нова музика в България и приобщаването му към международните структури. Една много светла личност в българската култура.
вторник, 24 септември от 19.20 часа
Операта е базирана върху трагедията на Франсоа Ансело "Елизабет Английска". Либрето: Салваторе Камарано. Световна премиера: 29 октомври 1837, Неапол, театър "Сан Карло". В България операта не е поставяна никога. Действащи лица: • Елизабет Първа, кралица на Англия – сопран • Херцог Нотингам – баритон • Сара, херцогиня Нотингам – мецосопран • Роберто..
Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от най-важните етио-джаз групи в света днес (с елементи на откровен пънк, прогресив рок и фрий джаз), пристига в София на 4 април, първия петък на месеца, по покана на концертната поредица "Аларма..
На международния ден на ромите "Кварто" музикантите ще изненадат публиката с изключителна програма със символно значение. Цигански музикални шедьоври, сред които: "Астурия" от Исак Албенис, "Кармен-фантазия" от Жорж Бизе-Пабло Сарасате, "Цигански напеви" от Пабло Сарасате, "Унгарски танци" от Йоханес Брамс, "Румънски танци" от Бела Барток,..
В премиерната вечер за Старозагорската опера на “Риголето” от Джузепе Верди сценичният размах и визуалният разказ се разгръщаха със смелост и прецизност. Публиката беше въвлечена в едно модерно, но същевременно дълбоко емоционално преживяване. “Риголето” е произведение, балансиращо между дълбока човешка драма, политически интриги и съдбовна..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg