Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мелодия за лютня и китара

Снимка: архив

Днес звучат гласовете на лютня и китара, вплетени във времето между барок и рок. Няма да е пресилено, ако наречем тези два инструмента емблематични: лютнята – за културата на ранния барок и още по-назад, в епохата на Ренесанса, а китарата – абсолютен, безспорен атрибут на рок културата, добре познат по цялата планета. Една представителна извадка (любим израз на социолозите в нашето време, което обича статистика от всякакъв род (!) би могла да онагледи в проценти, ако сравним картини от стари майстори, какво е съотношението в изобразяването на музикални инструменти преди векове. Безспорно, лютнята е несъмненият първенец. 

Виждаме я в ръцете на благородни дами, лекокрили ангели, галантни кавалери. Тя е в центъра на групови портрети на музиканти, среща се в натюрморти, обградена със разни сладости от живота, сочни плодове или дивеч с гарафа вино… Това са достатъчно надеждни свидетелства заедно със стотиците безценни ръкописи и отпечатани сбирки с инструментални пиеси, песни и танци за широкото разпространение и ползване на лютнята в бита на старите европейци. А и не само на тях, както може да чуете в тази наша среща.  

До полунощ отдаваме значимото и на електрическата, и на акустичната китара, която в много далечното свое минало е сродна душа на лютнята.

вторник, 1 октомври, 23 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Български музиканти представят албум и видео, посветени на психичното здраве

Утре, 29 май, в бар "Петък" ще се състои официалното представяне на новия албум и видео проект, създадени от български музиканти с фокус върху темата за психичното здраве. Вокалистът и китарист на група "Последно повикване" – Цветан Андреев, сподели подробности за инициативата в ефира на Lege Artis. По думите на Цветан идеята за албума не е била..

обновено на 28.05.25 в 14:31
Aliens in search of Space Nar

Михаил Михайлов: Живот насред българската клубна сцена

За българската клубна сцена и живота на преминаващите през нея в "Нашият ден" разговаряме с китариста на Aliens in search of Space Nar и Flight Mode Михаил Михайлов , който е и звукорежисьор в Българското национално радио. Михаил разказва за продуцирането на съвременна българска музика и за почти приключилата си работа по късометражния..

публикувано на 28.05.25 в 10:24

The Big Garden Party обещава най-големия семеен празник в столицата

  Представете си огромен пикник с любимите си хора под звуците на световна музика и в компанията на топартисти, готвачи и със забавления за малки и големи. The Big Garden Party обещава да превърне "Арена София" на Столичния колодрум в сърце на най-големия семеен празник в града на 31 май и 1 юни.   Събитието ще предложи три сцени с над..

публикувано на 26.05.25 в 11:19
Born Erased

Самоличността на Born Erased или край на света на края

"Тъй като писарите ще продължат, малцината читатели, които ги имаше по света, ще сменят занаята си и ще станат също писари" – това някак беше първата далечна асоциация, още докато слушах за първи път целия албум I Am The End Of The World на настоящия проект на Ангел Симитчиев Born Erased – именно микро-дистопията "Край на света на края" от..

публикувано на 25.05.25 в 16:45
Acid Mothers Temple

Acid Mothers Temple довечера в София

Неделна вечер. В дъжда. Какво друго да прави човек, освен да отиде на японски психеделик рок концерт . Мястото е клуб "Паве" под Столична библиотека (вход от "Уилям Гладстон" 68), а часът – 20:00ч. В най-силната досега откъм японски авангард и ъндърграунд година за "Аларма Пънк Джаз" , след концертите на Казухиса Учихаши и Акира Саката (с..

публикувано на 25.05.25 в 14:21