Йоанна Темелкова е актриса, която познаваме от театралната сцена, но и от малкия екран. Има немалко роли, към които е подхождала повече от отговорно, за да могат те да оживеят за нас, зрителите. Тази година дори отбелязва символичните 10 години в театъра, който така обича.
От известно време насам обаче Йоанна говори с любов и за още една мисия, която е подела. Заедно с пет приятелки и колежки организират единствения по рода си у нас Международен студентски театрален фестивал „Данаил Чирпански“. Фестивалът дава сцена на дипломни спектакли на театрални академии от Европа и света. Рядко чуваме за него, но той като едно ентусиазирано и любопитно двегодишно дете се развива повече от успешно. Вдъхновен от Данаил Желев – Чирпански, фестивалът създава и предава любовта на творците, които участват в него.
А тези участници са от цял свят. Това несъмнено дава възможност на актьорите, режисьорите и всички замесени да си сравнят часовника. След селекция на ЮНЕСКО и техния Международен фонд за подкрепа на културата, успехът на първото издание задава основа, която тепърва ще бъде развита. В това е повече от убедена Йоанна Темелкова, която ще ви потопи в мисията на фестивала, а и в нейната актьорска палитра, ако просто си пуснете звуковия файл.
Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън". Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година. Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..
Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore. "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..
Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..
"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...
С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg