Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лиляна Кошлукова – незабравимата!

Лиляна Кошлукова в ролята на Княгинята с Арон Аронов (Адам) в оперетата „Птицепродавецът“ на К. Целер, 1967 г. ДМТ „Стефан Македонски“, София.Този петък „Звездният експрес“ на програма „Христо Ботев“ ще предложи на слушателите вълнуващо пътешествие в компанията на звезден български глас. В продължение на няколко десетилетия – от момента на създаването на Държавния музикален театър „Стефан Македонски“ в края на 40-те години на ХХ век, примадоната Лиляна Кошлукова е придавала неповторим блясък на спектаклите на националния ни театър за оперета и мюзикъл.

Великолепна актриса с невероятно красив глас, изискана, чаровна и... изумително интелигентна. Ако трябва да отбележим едно специално качество, отличаващо Кошлукова от всички останали звезди и примадони на българската музикална сцена, това е наистина впечатляващият ѝ интелект, съпроводен от неуморима любознателност и бляскаво чувство за хумор. Рожденият ѝ ден бе на 4 октомври. Различни източници посочват различна година на раждане, но това не е толкова важно. Във времето остават прекрасните спомени за Лиляна Кошлукова – у нейните колеги и нейните възхитени зрители. Както и записите ѝ, които и днес са съизмерими с водещите интерпретаторски образци от световна класа. Сред най-бляскавите ѝ сценични превъплъщения са Ханна Главари от „Веселата вдовица“ и Лиза от „Страната на усмивките“ на Лехар, заедно със Силва и Марица на Калман, Сафи и Розалинда на Йохан Щраус, Княгинята от „Птицепродавецът“ на Целер и, разбира се – Евридика и Хубавата Елена на Жак Офенбах.

петък, 4 октомври, от 14.30 часа
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маскани звучи в Уексфорд

73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..

публикувано на 15.02.25 в 08:05

"Маските", опера в пролог и три действия от Пиетро Маскани

Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..

публикувано на 14.02.25 в 16:30

Жените в музиката

Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..

публикувано на 14.02.25 в 15:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 28 февруари 2025 г.

16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..

публикувано на 14.02.25 в 09:18

Димитър Йосифов навършва 90 години

Димитър Йосифов, първият български естраден певец, навършва 90 години точно на 13 февруари. В "Нашият ден" разговаряме с легендата на българската естрадна музика – на фона на 75-то издание на Фестивала на италианската песен в Сан Ремо и малко преди да отпразнуваме деня на любовта и виното. Димитър Йосифов е човекът, изпял емблематични..

публикувано на 13.02.25 в 08:59