Родените през 1949 г. – това са все композитори с ярко индивидуално присъствие в музикалния ни живот. Творчеството им е познато и извън пределите на страната ни. Това са композиторите, чиито опуси ще съставляват и в бъдеще фонда на Вечната българска класика.
Сред тях е Руси Търмъков, чието творчество израства от колорита на фолклорното, от звуците на околния свят, от вдъхновението на вечните музикални образци. Музиката му разкрива специфично чувство за музикална форма, за ярка образност. Роден е на 5 декември 1949 г. в Малко Търново. Музикалното си образование получава в ДМА „Панчо Владигеров“. Специализира в Холандия, в Париж. От 2001 г. до смъртта си (2011 г.) – живее и работи в Торонто.
Произведенията му са изпълнявани на различни световни музикални форуми. В предаването „Музикални вечери“ ще прозвучат някои от тях – те разкриват богата фантазия, професионализъм, чувство за темброва драматургия: Народна музика за 7 инструмента – получила първа награда в 1983 г. на конкурса на името на кралица "Мария Жозе, Музика италиана" – в памет на Бенедето Марчело, "Може би...танго" – и др.
Руси Търмъков си отиде рано, остави много неизписани ноти. Българското национално радио тепърва предстои да обогатява фонда си с онова, което е написано и още неизпълнено у нас.
петък, 4 октомври, 19.30 часа
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg