Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конкурсът „Нека пеят народите” на живо от Барселона

неделя, 13 октомври, от 19.30 часа

Вокалният ансамбъл „Фортисимо“ – Бургас с диригент Милена Добрева е един от финалистите
Снимка: @FortissimoBurgas

Кой ще спечели тази година специалната награда „Сребърната роза“ на престижния конкурс „Нека пеят народите“? Ще имаме удоволствието да проследим на живо събитието от Двореца на музиката в Барселона. Стискаме палци за нашите участници – вокален ансамбъл „Фортисимо“ с диригент Милена Добрева. По традиция лауреатите от предишното издание на конкурса през 2017 г. в Хелзинки – „Колегиум музикале“ от Естония с диригент Ендрик Юксверав ще предадат високо ценената купа „Сребърна роза“ на главния победител в надпреварата, а неговото име ще стане известно малко преди 22 часа българско време.

До финала са допуснати 9 хорови състава, като всеки от тях се надпява първо в собствената категория. Накрая излъчените победители в трите различни категории участват във финалния кръг за голямата награда.

Финалисти в категорията „Детски и младежки хорове“ са Уелският катедрален училищен хор „Коралия“ с диригент Кристофър Финч, Девическият хор на Каталунското хорово общество, Испания с диригент Буйа Рейха и Фейхес, и детският хор „Весна“ (от рус. ез. „пролет“) на името на Александър Пономарьов, Русия, с диригент Надежда Аверина.

В „Отворената категория“ за госпъл, джаз и фолклор се състезават нашите представители заедно с „БарбАрос“ от Дания с диригент Йонас Расмусен и „Анима солла” от Латвия с диригент Марите Пурина.

Категорията за възрастни ще премерят певческо майсторство камерният хор „Лаутиция“ от Унгария с диригент Йозеф Немеш, дамският камерен хор „Сирени“ от Естония с диригент Неле Ерастус и хор „Виа нова“ от Мюнхен с диригент Керстин Бенке.

„Нека пеят народите“ е учреден от Би Би Си Лондон през 1961 г. като конкурс за английски хорове, а четири години по-късно вече има и международно участие. Организира се от Европейския съюз за радио и телевизия и се провежда през година на различни места на Стария континент. Единствено условие за участниците е сред тях да няма професионални певци. Журито оценява съставите чрез изпратените от тях записи, а допуснатите до финала се състезават на сцената в продължение на почти три часа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Търсачът на автентична музика от цял свят - Ангел Демирев, с авторски концерт в БНР

На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..

публикувано на 03.11.24 в 08:25
Жорж Претр дирижира Виенската филхармония на Новогодишния концерт (1 януари 2010 г.) в Музикферайн, Виена, Австрия.

Дирижира Жорж Претр

В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..

публикувано на 02.11.24 в 08:05

Напусна ни внезапно маестро Драгомир Йосифов

Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...

публикувано на 31.10.24 в 15:09

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 ноември 2024 г.

1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..

публикувано на 31.10.24 в 10:25

Как дигиталната музика промени музикалния бизнес?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..

публикувано на 30.10.24 в 11:36