Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

РИМ „Стою Шишков“ – за традициите и красотата на Родопите

Валентина Василева в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Божидар Любенов

Всеки музей се отличава със своята индивидуалност. Дори когато предметите и колекциите на пръв поглед си приличат, винаги се намира по някой артефакт, който е уникален…

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ – Смолян, най-големият в Средните Родопи, грижливо опазва традициите и веществените доказателства за съществуването на богата култура, развивана от хилядолетия по тези места.

Идеята за създаването на музея е на Стою Шишков – изследовател на Родопската област, учител, музеен деец и общественик. В деня на своята 70-годишнина – 26 май 1935 г. – той обявява идеята си за основаване на музей в неговото родно село Устово и прави лично дарение в размер на 50 хил. златни лева, за осъществяване на тази идея. И както е описано в архивите, целта е „…съграждане салон, в който да се уреди Среднородопският и тракийски етнографски музей”. Две години по-късно, на 8 май 1937 г., със заповед на Министъра на народното просвещение, е утвърден и правилник на Етнографския музей в с. Устово.

След редица промени в неговата дейност и развитие от 2002 г. Историческият музей в Смолян официално носи името на своя основател Стою Шишков, а от 2006 г. е Регионален музей на територията на Смолянска област.

Сред неговите богатства се намира и един свещен амулет – каменна фигурка на египетски бръмбар скарабей – за който се твърди, че е създаден преди около 4 хиляди години. За колекциите на музея и за новите перспективи в студиото разказва Валентина Василева, директор на РИМ „Стою Шишков“ – Смолян.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещите на Виолета Цветкова "Насаме с незабравимите"

"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола, в който живеем", казва през 1993 година режисьорът Рангел Вълчанов. В етапа на живота, от който сме част в момента, е много хубаво да си припомняме думите, които наистина имат значение. Въобще е..

публикувано на 22.12.24 в 08:25
Андрей Янев, Емил Янев и Дарина Янева

Звездите не са мимолетни

В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите ни се запознаха с известния художник Андрей Янев. Тогава стана ясно, че връзката със съпругата му Дарина е повече от съдбовна – в някои отношения дори мистична. За да сглобим цялостната картина на..

публикувано на 21.12.24 в 16:40

Между абсурда и истината – за ролята на хумора в съвременното изкуство

Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години. В предаването се..

публикувано на 21.12.24 в 12:35

Спектакъл за невъзможния герой – от Омир до ден-днешен

"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение"  (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..

публикувано на 20.12.24 в 16:28

Оркестровият живот в столицата от края на XIX век до 1946 година в три тома

Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..

публикувано на 20.12.24 в 15:46