В странстването между барок и рок ви срещаме с двама музиканти, наричани „световно чудо”. Холандецът Ерик Босграаф, един от най-виртуозните и дръзки блокфлейтисти на нашето време, и англичанинът Джейкъб Колиър – великолепен певец и мултиинструменталист с феноменални умения в хай-тек музикалните системи и модерния, непознат за мнозина софтуер.
Без да сме търсили преднамерена близост между двамата артисти, тя съществува и всеки, който е присъствал на изявите им на сцената, е покорен от съвършеното им изкуство. Ерик е постоянен и верен участник във фестивала „Изкуството на Барока”, стар познайник и любимец на софийската публика. А първата среща „на живо” с Джейкъб у нас бе в Южния парк в София през юли 2019 година, месец преди рождения ден на музиканта: 2 август.
За Босграаф блокфлейтата е безкраен източник на вдъхновение. С нея (и не само с нея, свири още на обой и шалюмо) той импровизира, партнира си с артисти в други сфери на изкуството – кино, театър, танц. Репертоарът му обхваща музика от Средновековието до утрешния ден. В предаването звучат малко познати творби от барокови композитори, родени и живели в Нидерландската република около 1700 г.
Джейкъб Колиър започва да свири на цигулка на четири години, на седем вече прави аранжименти, като ползва компютърни програми за музика. От малък сам помества свои изпълнения в интернет. С няколко пиеси надникваме в неговите албуми – висша наслада за всеки, който е готов да загърби условностите, предразсъдъците, дори натрупаното знание, и да се отдаде на безмерната фантазия на Колиър, която отдавна е изпреварила съвремието ни.
Американската легенда на джаз тромбона гостува в предаването "Джазисимо" след серия клубни концерти в София заедно с български джаз музиканти, с които той поддържа топли отношения от две десетилетия – Атанас Попов, Антони Дончев, Георги Дончев, Димитър Льолев, Михаил Иванов-Мишо, Васил Спасов и други. През 2018 г. Конрад Хъруиг е специален гост на..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше музикални теми и песни от филми, свързани основно с европейското кино. Сред филмите, чиято музика бе интерпретирана от Мира и нейния джаз квартет (Мирослав Турийски, Веселин Веселинов Еко, Христо..
Песента "Копче-топче" пристига директно в радиоефира от творческата работилница на инж. Васил Ботев и певицата Людмила Лазарова в навечерието на Светлите празници. Процесът на създаването на песента и историята на инж. Васил Ботев започва в разгара на лятото в предаването "Terra Култура". Тогава пожелания за творчески успех отправя и Мими Колева..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със своята група в 22 часа в коледната нощ. Много rock’n’roll, стил и класна българска музика обещава Станислав Сланев-Стенли на своята публика, а празничната му програма от най-добри песни е взела..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата сграда на Операта в началото на 70-те години на ХХ век, дните прерастват във Фестивал на оперното и балетното изкуство (ФОБИ) – едно от най-значимите музикални събития на България. Тазгодишното,..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg