Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Климатична стачка" е думата на 2019-а

БНР Новини
Грета Тунберг призовава учениците да не ходят на училище – "климатична стачка"
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В годината на глобални протести срещу климатичните промени и призивите на Грета Тунберг към учениците да не ходят на училище "климатична стачка" се превърна в думата на годината, според лексикографите.

Всяка година екип на Collins Dictionary преглежда над 9,5 милиарда думи, за да създаде списък от десет нови или важни термини. Една от тези десет става Дума на годината. 

Според определението климатична стачка означава "форма на протест, при която хора отсъстват от училище или работа, за да вземат участие в демонстрация, изискваща спешни и решителни действия срещу климатичните промени."

За първи път терминът е употребен през 2015 г. за масовата демонстрация в Париж по време на среща на ООН за климата.

Думата набра популярност през 2018-а, когато Грета Тунберг започна да пропуска училище в петък, за да протестира пред парламента, провокирайки заглавия в пресата и широк глобален отзвук.

Лексикографите са наблюдавали лавинообразно покачване в употребата на термина през 2019-а, най-голямото сред думите в списъка им, пише Guardian.

Според Хелън Нюстийд от "Колинс" "Климатична стачка" е изместила по употреба в медийния дневен ред дори "Брекзит", макар и за кратко.

Думата е във връзка и с миналогодишната призьорка: "Еднократна употреба" беше думата на 2018, отнасяща се до пластмасовите предмети, които се използват само веднъж. 

Друга, свързана с климата дума в списъка, още няма точен еквивалент на български: rewilding – която означава връщане на площи земя в първоначалния им див вид, както и hopepunk – която означава "литературно и артистично движение, което празнува търсенето на положителни цели пред лицето на злополучието."

Думите от последните шест години все по-често са свързани с политиката. 

"Речникът няма мнение за Брекзит, извън това, че той се оказа щедър откъм нови думи в английския, както и в насърчаването на ново използване на старомодни ругатни – каза Нюстийд. – Сякаш беше толкова отдавна, когато по-лъчезарни думи влизаха в класацията... тежко политизираната атмосфера на последните години се отразява върху езика, носейки нови думи и придавайки нов смисъл и нюанс на старите" – завършва тя.
 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БАН работи за отворен достъп и цифровизиране на националното културно и научно наследство

Четиринадесетата международна конференция "Цифрово представяне и опазване на културно и научно наследство" (DiPP 2024) започна в Бургас .   "Конференцията цели да представи иновации, проекти и научни и научно-приложни разработки в областта на цифровото документиране, архивирането, представянето и запазването на световно и национално материално и..

публикувано на 27.09.24 в 16:05

Сливенската текстилна гимназия

Професионалната гимназия по текстил и облекло "Добри Желязков" в Сливен е създадена през 1883 г. и е едно от първите професионални учебни заведения в свободна България. Още преди Освобождението Сливен се оформя като център на текстилното производство. В региона се отглеждат много овце, а вълната е ценна суровина за производство на платове,..

публикувано на 27.09.24 в 13:15
Откриване на Великото народно събрание във Велико Търново 1879 г.

Поборници и строители

Септември е месец на българската гордост – на 6-и извършваме Съединението, на 22-и обявяваме Независимостта. Зад всички тези знаменателни събития стоят обаче хората, извършили ги. И ако Денят на Независимостта е повече дипломатически совалки, то Съединението си е истинско народно въодушевление и вдъхновение, извикано от дейността на люде – били..

публикувано на 25.09.24 в 17:32
Проф. Владимир Пилософ

Модерни времена

Под това мото премина разговорът за красивите мигове на израстването и съзряването, но и за отговорността на младите хора. Гост бе проф. Владимир Пилософ: експерт по педиатрия, посветил кариерата и живота си на детското здраве. Той коментира най-наболелите проблеми в тази сфера: педиатричната грижа в България, отношението към ваксините, "завръщането"..

публикувано на 24.09.24 в 12:25

Фондация "Красива наука" организира множество любопитни събития в София, Видин и Монтана

Фондация "Красива наука" организира множество любопитни събития в София, Видин и Монтана – какво и къде може да се види в последните дни на септември, разказва Любов Костова от фондацията. Науката отива на места, където не е била досега чрез поредица от уъркшопи и презентации. Днес и утре (24-25 септември) пътуващият фестивал ще бъде във Видин,..

публикувано на 24.09.24 в 11:11