Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за Христина Ангелакова

събота, 30 ноември, от 20 часа

2
Снимка: БГНЕС

Да си спомним за Христина Ангелакова. Помощник в спомените ще бъдат записите ѝ, запазени във фонотеката на БНР, и едно интервю от 1988 година, в което разказва за живота и срещите си с певци, диригенти и режисьори по нашите и световните сцени. След приключване на активната си певческа кариера тя продължава активно да участва в музикалния живот в страната. От 1985 г. преподава оперно пеене в Националната музикална академия, а от 2000 г. е доцент. В периода 2001-2004 г. е директор на Софийската опера.

В звуковия файл чуйте спомените на Христина Ангелакова за ученическите ѝ години.

С нейно участие беше създаден конкурсът за млади оперни певци в Панагюрище на името на Елена Николай. Дълги години тя беше главната движеща сила и вдъхновителка на летния фестивал „Моцартови празници“ в Правец. Фестивал, който отправи нов поглед към смесването на театър, музика, танц, нови технологии и създаде незабравими събития, като например гостуването на немския марионетен театър с операта „Вълшебната флейта“ на Моцарт и „Лебедово езеро“ на Чайковски, постановките, посветени на различни велики писатели и музикалните превъплъщения на техни творби, творчески срещи с различни български музиканти, заключителните оперни спектакли на площада в града. Тази година фестивалът беше посветен на Христина Ангелакова, която почина на 20 май 2018 година.

Ето и разказът на Христина Ангелакова за ролите и за срещите ѝ с диригенти и режисьори.

Ще звучат арии от оперите „Фаворитката“ на Доницети, „Бал с маски“ на Верди, „Сестра Анжелика“ на Пучини, „Орлеанската дева“ и „Дама Пика“ на Чайковски, „Иван Сусанин“ на Глинка, „Момчил“ на Любомир Пипков, както и сцена от операта „Италианката в Алжир“ на Росини, спектакъл на Софийската опера от 1980 г. с диригент Михаил Ангелов и с участието на Христина Ангелакова (Изабела), Минчо Попов (Линдоро), Асен Селимски (Тадео), Павел Герджиков (Мустафа), Мария Димчевска (Елвира), Мила Дюлгерова (Зюлма).

Можете да чуете и Симфонична рапсодия за алт, мъжки хор и симфоничен оркестър от Йоханес Брамс с участието на Христина Ангелакова, ансамбъла за песни на БНР, камерен мъжки хор при Българска държавна консерватория, СО на БНР, диригент Руслан Райчев, запис от 1983 г.

Симфония „Песен за земята“ за тенор, алт и симфоничен оркестър от Густав Малер в изпълнение на Димитър Беров, Христина Ангелакова, Варненската филхармония, диригент Иван Маринов – запис от 1984 г.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 юни 2024 г.

16 юни 3.00 часа – Лудвиг ван Бетовен (1770-1827), Missa Solemnis (Тържествена меса) в Ре мажор, оп. 123. Изпълняват Луси Кроу (сопран), Ан Халенберг (мецосопран), Джовани Сала (тенор), Уилям Томас (бас), хор Монтеверди и Революционен и романтичен оркестър. Диригент Джон Елиът Гардинър. 4.14 часа – Лудвиг ван Бетовен (1770-1827), Клавирно трио в Си..

публикувано на 15.06.24 в 12:05

160 години от рождението на Рихард Щраус

На 11 юни 1864 г. в Мюнхен се ражда композиторът Рихард Щраус. Много трудно е да се определи с кои свои произведения той остава в историята – с оперите, симфоничните поеми или с песните си. Но едно е ясно – посвещава живота си на Нейно величество Музиката и ни дарява в наследство 16 опери, 2 симфонии и 8 симфонични поеми, 2 концерта за валдхорна и над 200..

публикувано на 15.06.24 в 07:55
Максим Цеков

Максим Цеков – австрийският цигулар от български произход

"Лауреатите" е нов музикален проект на Оркестър "Кантус Фирмус", който започна с концерт в началото на седмицата. Публиката се потопи в духа на романтизма чрез мелодиите на Шуберт и Чайковски и новата пиеса за цигулка "Смиляна" от Георги Андреев. Солист и концертмайстор на оркестъра бе едва 23 -годишният Максим Цеков . Той е лауреат от престижни..

обновено на 14.06.24 в 12:33
Орлин Горанов

Орлин Горанов: Музиката е най-висшият език между разумните същества

С неподражаемия си глас и артистична харизма Орлин Горанов вече повече от половин век е на върха на българската музикална сцена. Обичаният от поколения българи певец е в студиото на "Нашият ден", за да говори за предстоящите срещи с публиката и нестихващото творческо вдъхновение. Орлин Горанов ще отпразнува своите "50 години магия" с..

публикувано на 14.06.24 в 11:00

"Кавалерът на розата", комична опера в три действия от Рихард Щраус

Либрето: Хуго фон Хофманстал. Световна премиера: 26 януари 1911, Дрезден - Königliches Opernhaus. Първо изпълнение в България: 2 юни 1969, София, режисьор – Димитър Узунов, диригент – Асен Найденов. Действащи лица: • Маршалката, принцеса Мария Тереза фон Верденберг – сопран • Октавиан, граф Рофрано, неин млад любовник – мецосопран • Барон Окс..

публикувано на 14.06.24 в 09:22