Вестник „Земеделска техника” обединява 120-годишни усилия в процеса на единение на образование, наука и земеделска практика за ефективно земеделие в България. Вестникът е приемник на първите земеделски издания. Данни от брой № 24 на вестника за 2019 г. очертават развитието на земеделския периодичен печат у нас.
Още в първото списание „Любословие”, издавано от Константи Фотинов в периода 1844-1846 г., се набляга на необходимостта от просвета за „българските орачи”. Първата книга в тази област е написана и издадена през 1853 г. от Никола Икономов Жеравненеца, учител от Разград.
Книгата „Земеделие” е отпечатана в Княжеско-сръбската печатница в Белград и сега се съхранява като ценна реликва във фонда на Централната селскостопанска библиотека.
През януари 1874 г. започва списването на вестник „Ступан” с подзаглавие „Земеделско-економически вестник” – първото българско периодично издание за земеделие, публикувано най-напред във Видин, а после – в Русе и Букурещ (в печатницата на Любен Каравелов).
През януари 1894 г. в Сливен излиза вестник „Орало”, чието мото е „ Мотиката и оралото хранят целий свет”. Следват още издания със земеделска тематика, чиито идеи са продължени в наше време от вестник „Земеделска техника”.
Освен че е наследник на първия периодичен земеделски печат в България, вестникът отличава и най-добрите български производители на селскостопанска техника, земеделци с високи постижения и изявени доставчици на чужди селскостопански машини.
През 2019 година вестник „Земеделска техника” награди Елена Кортел за принос в механизацията на земеделието, част от темите в предаването „Изгрев” по програма „Христо Ботев” на БНР.
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..
Яна Данаилова е докторант по човешка физиология, магистър по хранене и здравен мениджмънт, сертифициран нутриционист и председател на Сдружението на нутриционистите в България, професионален член на Американската асоциация по хранене ( ANA ). Обучението ѝ в България е допълнено от редица специализации в чуждестранни образователни институции и..
В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..
В края на месец януари бяха връчени наградите "Еврика" за тридесет и пети пореден път. Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности. Носител..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg