Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музиката в театъра и в киното – невидимият главен герой

Пламен Цветанов
Снимка: Таня Любенова

Музиката винаги съществува, преди композиторът да знае за нея. Това сподели във "Време и половина" композиторът Пламен Цветанов. Как се пише музика за сценичните и екранните изкуства?

"Когато се пише за театър, различното е, че много повече неща играят роля. Изисква се човек да е наясно с натюрела на главните актьори. Различното от киното е и това, че се играе на живо. Това, което помага, е, че музиката е език той е лесноразбираем от всички – може да описва състояния, картини, чувства, миризми..."

Младият композитор и пианист Пламен Цветанов е автор на музиката към 13 анимационни филма, между които – „Еднопосочно движение“ на Станислав Стратиев, „Кръгът на 99-те“ по Хорхе Букай и др. Само в двудневната програма на последния „Златен ритон“ са показани 4 филма с негова музика, а много театрални постановки, за които е композирал, са награждавани на престижни международни фестивали.

Пламен е маестро по пиано. Възпитаник на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и Националното музикално училище „Любомир Пипков“. Като концертиращ пианист се изявява както на наши, така и на чужди сцени. Едно от големите му постижения е концертът в Музея Холбърн в Бат, където свири на рояла на самия Сергей Рахманинов. На тази сцена са имали концерти едни най-големите музиканти на нашето време.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00