„Наемният убиец“ или „Венецианката“ е опера в три действия на Саверио Меркаданте по либрето на Гаетано Роси и Марко Марчело. Тяхното либрето се основава на пиесата „Венецианката“ на Огюст Анике-Буржоа, която от своя страна е базирана на романа на Джеймс Фенимор Купър „Наемният убиец“. Операта е представена премиерно на 9 март 1839 г. в Ла Скала, Милано, след това се играе в цяла Италия и в чужбина. Същата година на оперната сцена излиза Джузепе Верди със своята първа опера „Оберто“.
Творбата на Меркаданте все още се изпълнява от време на време и се записва през 20-и век, но представленията на фестивала в Уексфорд през 2018 г. бяха определени като „вълнуващо преоткриване“. Меркаданте е един от известните италиански композитори на 19-и в. Роден е през 1795 г. в Алтамуре, до Бари. В детството не проявявал интерес към музиката. Запалва се благодарение на брат си Джачинто. След това семейството се мести в Неапол. Младият Саверио започва да свири на цигулка, флейта, виолончело, фагот и има добри резултати. Изучава композиция при Николо Дзингарели, учител и на Белини. Получава музикално образование в кралската консерватория в Неапол, която завършва през 1820 г. Първата си опера пише през 1818 „Апотеоз на Хекулес“, която е поставена в театър „Сан Карло“, Неапол през 1819. Успех имат и следващите му опери – „Мария Стюард“ представена в Болоня, а с „Елиза и Клаудио“ дебютира в Миланската скала.
От 1830 около 30 години е директор на консерваторията в Неапол. Меркаданте бил прекрасен преподавател по пеене и хармония. Негови правнуци са братята Ернесто и Джамбатиста Де Куртис, автори на много канцонети. Написал е над 60 опери, като най-известната сред тях и най-често изпълнявана е „Клетвата“, играна за първи път в Миланската скала през 1837-а, поставяна е и в Рим, както и в италианската опера в Париж през 1858 г. В творческата му биография откриваме още 30 меси, 4 балета, инструментални концерти, 60 симфонии, сред които и симфония „Гарибалди“, посветена на Италия, 17 квартета и много други камерни произведения. През 1836 г. по покана на Росини заминава за Париж, където в италианския театър е представена операта му „Разбойници“. Жени се за млада генуезка София Гамбаро с три деца, като след това с нея има още три. Умира през 1870 г. в Неапол.
Действащите лица и изпълнителите:
• Карло (Ил Браво), наемен убиец – Рубенс Пелидзари, тенор;
• Писани, венециански патриций в изгнание – Алесандро Лучано, тенор;
• Фоскари, венециански патриций – Густаво Кастийо, баритон;
• Луиджи, слуга на Фоскари – Симон Меклински, бас;
• Виолета, сираче от Венеция – Екатерина Баканова, сопран;
• Теодора, мистериозна венецианка – Яско Сато, сопран;
• Капелио, венециански патриций – Хосе де Еса, тенор;
• Марко, гондолиер на Теодора – Тони Незич, бас;
• Микелина, придворна на Теодора – Йоана Константин-Пипеля, сопран;
хор и фестивален оркестър на операта в Уексфорт, диригент Джонатан Брандани.
Съдържание на операта „Наемният убиец“ от Саверио Меркаданте
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк,..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg