Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По следите на любопитството

Милена Димитрова
Снимка: Здравко Петров

Милена Димитрова е журналист, писател, преподавател и не на последно място пътешественик, но да се изброят всички нейни поприща в кратка визитна картичка не е лека задача. Занимавала се е с разследваща журналистика в много от влиятелните печатни и електронни медии, а водещото за нея остава любопитството и любовта към пътешествията. Прекарва осем години в чужбина – първо в САЩ, в град Колумбия, щата Мисури, където е гост-преподавател в местния университет. След това професионалните ѝ занимания я отвеждат за четири години в Белгия, където има пълен мандат като съветник по правата на жените и равенството на половете към групата на либералите в Европейския парламент. Следват и два мандата в постоянното представителство на ЕС, където се е занимавала с култура и авторски права.

Милена Димитрова гостува в това издание на рубриката „Радиоавтограф“, традиционно представяна в предаването „Семейно радио“.

Милена Димитрова е и автор на десет книги. Последната – „Втората България“, събира в себе си 50 документални разказа на съдби на българи в чужбина и начина, по който те гледат на живота си зад граница, но и на България. В предишните си книги тя се е занимава с равенството между половете в Европейския съюз и в Турция. Първата ѝ книга, свързана с пътуване, съдържа петнадесет репортажа от Япония. В продължение на пет години работи и върху историята на българската електроника в книгата „Златните десетилетия на българската електроника“.

В разговора на Милена Димитрова с Ирина Вълчанова ще чуете интересни подробности около многобройните проекти и книги, над които е работила през годините. Ще научите повече за пътуванията ѝ в Китай и най-големия град в света Чундзин, като и за пътешествието ѝ до Ушуая – най-големия град в архипелага Огнена земя в Аржентина.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В България вече няма ферми за норки, но битката за забрана на добива на ценни кожи продължава

Сдружение КАЖИ ("Кампании и активизъм за животните в индустрията") отбеляза наскоро своя 8 рожден ден. КАЖИ е българска организация с нестопанска цел, основана с цел защита на животните и фокус върху индустриалното животновъдство. Мисията на сдружението е да предотврати страданието на възможно най-много животни, като влияе за въвеждането на..

публикувано на 25.05.25 в 13:25

Духовната слепота

"Аз съм светлината на света, който Ме последва, той не ще ходи в мрак, а ще има светлината на живота", казва Спасителят. От Евангелието разбираме, че телесно слепите търсят помощ от Христос и Той им връща зрението. Духовно слепите, за разлика от тях избягват светлината, противят се на Сина Божи, гледат да Го унищожат, за да могат спокойно да..

обновено на 25.05.25 в 10:04
Стилиян Деянов

Стилиян Деянов: Никушор Дан все пак има лостове за влияние

Как изборите за президент в Румъния илюстрират разломните процеси в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стилиян Деянов , журналист на свободна практика, който живее в Румъния. Как излезе математиката на Никушор Дан "Сложно е, защото на първия тур имаше един триъгълник между статуквото, националистите и Никушор Дан, който..

публикувано на 25.05.25 в 08:55
лютата чушка „Български дух“

Люто, по-люто, най-люто

Във варненското село Страшимирово има ферма за люти чушки, в чиито парници съжителстват люти сортове чушки от цял свят. Фермата е създадена от Христо Родинов, който е и създател българския сорт люта чушка "Български дух", международно признат и сертифициран. Христо Родинов, и семейството му – съпругата му Дарина и дъщерите му Елена и Славена –..

публикувано на 25.05.25 в 08:20

Българската арменка или арменската българка

В Деня на българската писменост, просвета и култура насочваме вниманието ви към Севда Севан, която в своето творчество разказва за смесването на традиции и култури, за общуването между гърци, арменци, евреи и турци, които пребивават в хармонията на своето многоезичие. Ще го сторим заедно със сина ѝ Ален Лазаров, Вартануш Топакбашян, главен..

публикувано на 24.05.25 в 12:23