Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Още. Пак. Ancora!

Eduardo De Crescenzo
Снимка: Фейсбук страница

Изпълненията на Стийв Лукатър, Орлин Павлов, Михаела Филева, Бил Чемплин, формацията „Стийли Ден“, Майкъл Джексън, ФСБ и „Крийм" звучатВ „Изпята поезия“. Чуваме и италианска песен – „В пиано бара на Сузи“:

Ако се чувствате прекалено самотни, прескочете до пиано бара на Сузи.

Ако усетите празнота, напълнете пиано бара на Сузи.

Там стои Сузи, която знае, гледа те в очите и ти поднася луната в чаша.

Видях просяк да забогатее там, в пиано бара на Сузи.

Видях и чух индийска черна птица да полита в пиано бара на Сузи.

Там е Сузи, която познава мъжете и им поднася тяло и душа.

Дори душа на тези, които нямат…

А има и такива, които оставят миналото в трохите си там.

Можете да намерите всичко, което търсите, в пиано бара на Сузи.

И което никой не ви дава.

Предложиха ми щастие и да напусна пиано бара на Сузи.

Не!!!

Животът ми започва, продължава всяка нощ в пиано бара на Сузи.

Да!!!

Слагаш долар на масата – давам ти музика.

Всичко останало е, което ти дава Сузи…

Музика: Клаудио Матоне, текст: Франко Милиачи, аранжимент: Пипо Карузо. С тази закачлива песен започва легендарната продукция “Ancora”, в превод „още“, „пак“, „отново“, „нагоре“ – албум на неаполитанския певец Едуардо де Крешенцо, Eduardo De Crescenzo. Наименованието “Ancora” идва от едноименната песен, станала причина за грандиозен скандал на фестивала Санремо през осемдесетте години на ХХ век, споменът за който отеква и до днес. А великолепната “Ancora”, под ново име, се превърна в неразделна част от репертоара на Орлин Горанов. С песенната лирика на Михаил Белчев песента влиза в един от първите албуми на големия наш певец, а в наши дни можем да чуем Орлин Горанов и с билингва изпълнение на „Анкора“ – редувайки италианските и българските думи, красиво продължение на заглавието „Към една жена“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50