Колко имена на големи съвременни писатели знаете? Дилан Томас, Кърт Вонегът, Хорхе Луис Борхес, Салман Рушди, Томас Ман, Ърнест Хемингуей, Джеймс Джойс, Маргарет Атууд, Гюнтер Грас, Тони Морисън, Владимир Набоков, Вирджиния Улф, Стефан Цвайг… Не е трудно да се сетим бързо за имената на много повече от 52 съвременни писатели. Но дали тези писатели, към които имаме пристрастия, влизат в точно в този списък на „големите съвременни автори“?
Тази енциклопедия – „Великите съвременни писатели от А до Z“, съдържа 52-ма изявени представители на литературата на 20 век. А информацията за всеки един от тях е кратка, но изчерпателна. Придружена от множество снимки и цитати, както и с портрет, дело на популярния художник и плакатист Анди Туи.
Информацията тук наистина е синтезирана – и веднага давам пример как започва разказът за Кърт Вонегът.
„През февруари 1945 г., на 22 години, Кърт Вонегът, американски военно-пленник в Дрезден, Германия, става свидетел на бомбардировката на града, унищожила поне 25 хиляди души. По-късно съобщава, че когато започва всичко, той се намирал в подземна камера за месо, където се произвеждат витамини и хранителни добавки. Когато излиза на повърхността смъртта е навсякъде. Отнема му двадесет години и няколко неуспешни опита да опише подробно своите преживявания, но когато най-сетне успява, резултатът е най-известният му роман – „Кланица 5“.
Салман Рушди пък е представен в това издание с един красноречив цитат: „Работата на поета е да назовава неназовимото, да посочва измамата, да заема страна, да начева спорове, да оформя света и да не му позволява да заспива.“
Впрочем освен във „Великите съвременни писатели от А до Z“, можем да открием с илюстрациите на художника Анри Туи и в сборниците „Великите филмови режисьори от A до Z“ и „Великите художници модернисти“, които също са издадени на български език.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg