Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За творчеството на Светослав Рьорих

БНР Новини
Автопортрет на Светослав Рьорих
Снимка: myindianstory

Да намерим хармония в живота, длъжни сме да искаме и да я приложим, но най-доброто, което можем да направим, е да станем по-добри хора. Мен често ме питат, как се прави това, по какъв начин, по какъв път да се тръгне, за да се работи за това. Аз мисля, че има един лесен начин. Първо, да определим нашите цели, към които сме длъжни да се стремим, какви искаме да бъдем. Затова всеки ден ние получаваме това, което правим. Нашият живот е едно малко дело, в което се стремим да бъдем по-добри, стремеж всеки ден да надскачаме предходния. Ако е така, много скоро ще натрупаме драгоценен багаж и бързо ще се променим” такава е житейската философия на Рьорих, споделена в интервю с Юлия Петрова през 1978 г.

Светослав Николаевич Рьорих е руски художник, философ, учен и общественик, най-малкият син на Елена и Николай Рьорих. От 1916-а  до 1918 година заедно със семейството си живее във Финландия. 

От 1919 година учи архитектура в Лондон в Кралската академия за изкуства. Продължава работата си като художник, участва заедно с баща си в създаването на декори към редица опери. Продължава образованието си в САЩ, първоначално в училището на Колумбийския университет в архитектурния отделение, след това в Харвард. 

Паралелно с живописта се занимава с илюстрация и графика. През 1923 г. оглавява Международния артцентър "Corona Mundi", а по-късно става заместник-председател на Музея на Николай Рьорих в Ню Йорк.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пред иконостаса на Щастливеца" – нов роман на Бойко Беленски

Бойко Беленски е доктор по история, задълбочен изследовател и писател с богат език. Автор на над 30 книги и утвърден в жанра романизирани биографии. Сред тях: са "Цар Калоян", "Съзидателят кан Омуртаг", "Възмездието на Телериг", "Прозренията на Раковски", "Да каже нявга народът", "Любовта на патриарха" и "Свалете знамената с почит". Този път Бойко..

публикувано на 20.06.24 в 18:30
Проф. Златимир Коларов

Проф. Златимир Коларов празнува 70 години с благотворителна кампания

Проф. Златимир Коларов, който е председател на Съюза на писателите-лекари "Димитър Димов" в България има богата биография на уважаван лекар ревматолог. Автор е на 35 книги - 23 художествени, 4 драматургични, 2 публицистични, един сборник с литературна критика и с предговори на книги, 4 научнопопулярни издания, една монография и 20 сценария за филми,..

обновено на 20.06.24 в 17:04

Списание "Пламък" на 100 години

Тази година литературното списание "Пламък", създадено от големия български поет Гео Милев, навърши 100 години. Съюзът на българските писатели и редколегията на списание "Пламък" организират честване  на вековния юбилей на 20 юни от 17.30 часа в залата на Американския център на Столична библиотека на площад "Славейков". Tворческата история на..

публикувано на 20.06.24 в 16:50

Фондация "Елизабет Костова" – мост през океана на езиците

Литературната фондация "Елизабет Костова" е мост през океана на езиците, чрез който българската литература се среща с англоезични издателства и автори. В студиото на "Нашият ден" гостуват Милена Делева , президент на Борда на фондация "Елизабет Костова", и Румен Павлов , преводач и поет, за да разкажат за току-що приключилата Международна..

публикувано на 20.06.24 в 09:50

"Племе"-то, в което се чуваме не с предразсъдъците, а със сърцата си

Част от 32-рото издание на Международния театрален фестивал "Варненско лято" е постановката на Театър "Българска армия" "Племе". Автор на пиесата е Нина Рейн, а режисьор е Зафир Раджаб. През персонажите на Георги Кадурин, Стефка Янорова, Симеон Дамянов, Ясен Атанасов, Ели Колева и Луизабел Николова зрителите си припомнят какво е всъщност..

публикувано на 20.06.24 в 08:35