„Време и половина“ днес отново стъпи в чужди обувки. Те са женски, макар дълго време да са играли на футболен терен, малки са, но са издръжливи. Умеят да се справят с различни ситуации и се чувстват страхотно на сцена или скрити в дъното на екрана. И сами бихте могли да стигнете до тези изводи, ако се зачетете в историята на Мартина Апостолова. Няма да ви е трудно да стигнете до нея, защото в онлайн пространството, а и не само, се говори често за актрисата.
Мартина е европейската изгряваща звезда на „Берлинале“ за 2020 година. Списъкът включва общо десет млади актьори, а тя е първа в него. Макар това да е повече от престижно, звездата на Мартина Апостолова грее силно заради таланта, оптимизма ѝ и интуицията, на която често избира да се довери. Тя не е само „Ирина“. Тя е момичето, което дълги години тренира футбол. Играе в националния ни отбор. Играе и в Германия. Тя е студентката на Цветана Манева и Снежина Петрова, която влиза в различни роли. Играе дори Пинокио. Тя е барманката, която съвместява нощната смяна с играта в Благоевградския театър и спи с шапка и шал в студената квартира, защото символичната ѝ актьорска заплата не ѝ позволява да отдаде заслуженото на сметките. Тя е момичето, на което му се налага да посещава светски събития и често да дава интервюта, а това хич не му е по вкуса, но го прави. В името на изкуството.
Вложила е сърцето си в него, споделила е страховете и радостите с екипа, с който работи и се чувства отговорна да вкара поне един зрител в киносалона или театъра. Много още може да се каже за нея. А и вие можете много от това да прочетете в интернет. Затова по-добре нека тя сама да разкаже за себе си.
Чуйте Мартина Апостолова в звуковия файл и разберете защо според нея емоцията не се имитира, не се играе, а се преживява.
Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън". Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година. Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..
Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore. "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..
Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..
"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...
С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Преподавателката по български език и литература в Университета в Гент д-р Миглена Дикова-Миланова и нейните студенти, които изучават български език,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg