Културен рейд в чешкия гр. Валашске Мезеричи, Моравия, осъществи наша българска делегация в дните между 11 и 18 януари тази година. Галеристи, културолози и преводачи бяха включени в нея. Посещението бе свързано с проект на програмата "Еразъм +" на ЕС.
Държавният културен институт „Двореца“ - Балчик и работата на екипа му получиха поредното признание за сътрудничество и партньорство с Валмез. Това е краткото име на градчето с над 7-вековна история и 22 хиляди жители. Намира се в Моравия, източна Чехия, откъдето започва и делото на първоучителите Кирил и Методий. Валмез е културният център на региона. Около 200 млн. крони са инвестирани в образованието, близо 30 млн. крони годишно са предназначени за реставрация и поддържане на историческите му паметници.
На 16 януари на тържествена церемония в средновековния замък Жеротин (Zamek Zerotinu) Жени Михайлова, директор на „Двореца“ в Балчик бе обявена за почетен гражданин на Валашске Мезеричи, а кметът на града Роберт Стржинек ѝ връчи символичния кристален ключ на града. За това е гласувал единодушно Общинският съвет на Валмез.
Град Валашске Мезиричи е получил особена популярност извън пределите на Чехия, откакто има съвместни проекти с Държавния културен институт в Балчик – твърди кметът Стржинек. Всяка година учениците от Средното училище за художествено стъкло и промишлен дизайн, което е единствената школа под егидата на ЮНЕСКО в Моравия, участват като доброволци през лятото в „Двореца“, организират изложби и пленери. А екипът на културния институт в Балчик учи чешки език. Благодарение на проектите по програма Еразъм+, гр. Валашске Мезеричи и „Двореца“ в Балчик продължават партньорството си и през 2020 година с подписването на нов договор между училището по художествено стъкло и държавния културен институт.
В звуковата разходка до чешкия град Валмез ще чуете репортаж от тържествената церемония в средновековния замък Жеротин, в който за цяла седмица бе настанена българската делегация от „Двореца“ в Балчик. Там няма призраци и балдахини. Има Wi-Fi. А подземията му се свързват през тайни проходи и тунели с катакомбите, които опасват целия град. Йозеф Садлер е рисувал в този замък, а по същото време у нас Паисий пише „История славянобългарска“. Уникалната музейна колекция на замъка Жеротин буди адмирации за това, как чехите пазят културното си наследство и го представят пред света.
Ще ви срещнем също с чешкия клуб „Приятели на България“ във Валашске Мезиричи, ще надникнем в Средното училище за художествено стъкло и промишлен дизайн под егидата на ЮНЕСКО, художникът и преподавател Йозеф Дивин ще изповяда любовта си към Балчик на български език…
Чувствайте се поканени в предаването „Време и половина“ по програма „Христо Ботев“ и в галерията, която донесе от Валашске Мезиричи Димитрина Кюркчиева.
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..
В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..
В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..
До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..
На 21 февруари светът отбелязва Международния ден на екскурзовода – професия, която има ключова роля в опазването и популяризирането на културното наследство. По този повод разговаряме с Румяна Титерякова , дългогодишен екскурзовод и преподавател в Пловдивския университет, за предизвикателствата пред професията и необходимостта от баланс между..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg