Културен рейд в чешкия гр. Валашске Мезеричи, Моравия, осъществи наша българска делегация в дните между 11 и 18 януари тази година. Галеристи, културолози и преводачи бяха включени в нея. Посещението бе свързано с проект на програмата "Еразъм +" на ЕС.
Държавният културен институт „Двореца“ - Балчик и работата на екипа му получиха поредното признание за сътрудничество и партньорство с Валмез. Това е краткото име на градчето с над 7-вековна история и 22 хиляди жители. Намира се в Моравия, източна Чехия, откъдето започва и делото на първоучителите Кирил и Методий. Валмез е културният център на региона. Около 200 млн. крони са инвестирани в образованието, близо 30 млн. крони годишно са предназначени за реставрация и поддържане на историческите му паметници.
На 16 януари на тържествена церемония в средновековния замък Жеротин (Zamek Zerotinu) Жени Михайлова, директор на „Двореца“ в Балчик бе обявена за почетен гражданин на Валашске Мезеричи, а кметът на града Роберт Стржинек ѝ връчи символичния кристален ключ на града. За това е гласувал единодушно Общинският съвет на Валмез.
Град Валашске Мезиричи е получил особена популярност извън пределите на Чехия, откакто има съвместни проекти с Държавния културен институт в Балчик – твърди кметът Стржинек. Всяка година учениците от Средното училище за художествено стъкло и промишлен дизайн, което е единствената школа под егидата на ЮНЕСКО в Моравия, участват като доброволци през лятото в „Двореца“, организират изложби и пленери. А екипът на културния институт в Балчик учи чешки език. Благодарение на проектите по програма Еразъм+, гр. Валашске Мезеричи и „Двореца“ в Балчик продължават партньорството си и през 2020 година с подписването на нов договор между училището по художествено стъкло и държавния културен институт.
В звуковата разходка до чешкия град Валмез ще чуете репортаж от тържествената церемония в средновековния замък Жеротин, в който за цяла седмица бе настанена българската делегация от „Двореца“ в Балчик. Там няма призраци и балдахини. Има Wi-Fi. А подземията му се свързват през тайни проходи и тунели с катакомбите, които опасват целия град. Йозеф Садлер е рисувал в този замък, а по същото време у нас Паисий пише „История славянобългарска“. Уникалната музейна колекция на замъка Жеротин буди адмирации за това, как чехите пазят културното си наследство и го представят пред света.
Ще ви срещнем също с чешкия клуб „Приятели на България“ във Валашске Мезиричи, ще надникнем в Средното училище за художествено стъкло и промишлен дизайн под егидата на ЮНЕСКО, художникът и преподавател Йозеф Дивин ще изповяда любовта си към Балчик на български език…
Чувствайте се поканени в предаването „Време и половина“ по програма „Христо Ботев“ и в галерията, която донесе от Валашске Мезиричи Димитрина Кюркчиева.
Кои бяха акцентите на световния форум по киберсигурност в Сингапур? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсреда – какви са те? Комисар, проф. д-р на науките Илин Савов е с над 25 години професионален опит в службите за сигурност и МВР на Република България. Преподавател в няколко български и чуждестранни универитети и академии...
В рубриката "Разговорът" гостува Светослав Нунев, организатор на събития и концерти на български изпълнители в Лондон – световната музикална столица. Той има дългогодишен опит в музикалната индустрия като композитор и диджей. В ефира на предаването "Нашият ден" той сподели своите наблюдения и опит за това как българските артисти могат да пробият в..
Денят на Европа, отбелязван на 9 май, е посветен на мира и обединението в Европа. Тази дата е символ на усилията за единство и хармония на континента, като се свързва със значимата Декларация на Робер Шуман от 1950 г., която предлага създаването на Европейската общност за въглища и стомана, предшественика на Европейския съюз (ЕС). Този ден не само..
Какви са правата на младите хора в Европейския съюз? Какво прави Националният младежки форум (НМФ) в тази посока – Диалога на ЕС по въпросите за младежта Диалог на Европейския съюз по въпросите за младежта е консултативен механизъм, който позволява на младежи от цяла Европа да участват в процесите на вземане на решения на най-високо ниво и..
Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме ветеринарния лекар д-р Мелинда де Мул – нидерландка, която от 16 години живее и работи в България. Д-р де Мул е родена и израснала в Нидерландия. Още от малка мечтаела да работи с животни и, вдъхновена от Джейн Гудол, започва да учи биология в Утрехт (Нидерландия) през 2000 г. Две години по-късно се..
Д-р Питър Левин е известен американски клиничен психиатър, който посвещава живота си на лечението на стреса и травмата. Неговият терапевтичен метод извежда..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
През 2020 година, по покана на проф. Христо Пимпирев в 28-ата българска експедиция до остров Ливингстън в Антарктида, се включват двама от най-изявените..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg