Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бенджамин Епл изпълнява песни от Шуман и Григ

БНР Новини
Снимка: Benjamin Appl FB page

На 24 април младият немски баритон Бенджамин Епл ще бъде гост в концерт на Софийската филхармония. В зала „България“ той ще изпълни „Песни за мъртвите деца“ на Густав Малер под диригентството на Клаус Петер Флор. „Музик мания“ представя проекта на певеца с прочутия пианист Хелмут Дойч, осъществен на Залцбургския фестивал. Ще чуете в тяхна интерпретация песни от Роберт Шуман и Едвард Григ. 

Програмата на певеца в месеците, преди да пристигне в София, е била натоварена. Бенджамин Епл е имал ангажимент в Залцбург за „Зимен път“ на Шуберт, в Инголщад е направил рецитал с песни на Шуберт, Чайковски, Щраус , Хан; в Бон – рецитал с песни на  Бетовен и Шуберт; в Лондон е участвал във „Венера и Адонис“ на Блоу, в Магдебург е изпълнил солови кантати на Бах, а в Глазгоу и Единбург е участвал в Немски реквием на Брамс. Бил е поканен в Хайделерг за представяне на арии и соло кантати на Бах, а в Хамбург за „Матеус пасион“ на Бах. Веднага след концерта в София го очакват в Сиатъл за „Сътворението“ на Хайдн, както и за два рецитала в Сан Франциско и Ню Йорк.

Немският лиричен баритон Бенджамин Апл получава първото си музикално обучение в известния хор в катедралата на Регенсбург. Учил е с Едит Винс и в класа за камерно пеене на Хелмут Дойч в училището за музика и театър в Мюнхен, както и в Театралната академия отново в Мюнхен. По време на майсторските класове Бенджамин Епл е работил с Бригите Фасбендер, Дитрих Фишер-Дискау, Кристиан Герхахер, Маргрет Хониг, Рудолф Пиерни, както и с Петер Шрейер.

През 2002 г. Бенджамин Епл е награден със специална награда от Баварското радио „за изключителната си интерпретация на творби на 20-и век“. Той печели стипендия от асоциацията „Рихард Вагнер“. През 2003 г. е носител на наградата от федералния конкурс „Младежта музицира“. От 2007 г. е стипендиант на „Учебна фондация на германския народ“, а от 2008 г. е рекламиран от фондацията на Йехуди Менухин „Жива музика сега“.

Като солист, Бенджамин Апл се изявява с ансамбли като Академия за старинна музика-Берлин, Бах Колегиум-Щутгарт, Бах колегиум-Цюрих и др. Той беше солист по време на службата, проведена от папа Бенедикт XVI. в Регенсбург по повод апостолското му посещение в Бавария през 2006 г., излъчено на живо по целия свят.

Бенджамин Епл пее на фестивали като Баховата седмица в Щутгарт, Международната лятна академия в Залцбург, Баховите празници в Цюрих. През 2010 г. той изпълни Хенделовите оратории „Месия“ в Париж и „Самсон“ в Аугсбург и направи турне в Германия с песни на Малер. Участва и в откриващия концерт на „Дните на старинната музика” в Регенсбург.

Като камерен изпълнител, Бенджамин Епл работи в тясно сътрудничество с пианиста Марсело Амарал и представя различни програми. Камерна музика той изпълнява и заедно с кларнетиста Улф Роденхаузер и виолончелиста Вен Син Ян.

Бенджамин Епл има сполучливи участия и в оперни постановки – в „Лунния свят“ на Хайдн в Аугсбург, във „Виенска кръв“ на Щраус в Мюнхенския Принцрегентентеатър. Той пее Папагено от „Вълшебната флейта“ на Моцарт и д-р Фалке от „Прилепът“ на Щраус в Мюнхен и Регенсбург. През 2009 г. се представя като Шонар в „Бохеми“ на Пучини с Оркестъра на Мюнхенското радио под палката на Улф Ширмер. През 2010 г. той е барон Тузендорф в „Три сестри“ на Петер Йотвьос, дирижиран отново от Улф Ширмер, роля която повтаря и на следващата година в Берлин. През юли и август 2010 г. баритонът дебютира на фестивала Равиния близо до Чикаго.

Много излъчени концерти на живо документират артистичните умения на Бенджамин Eпл.

„Концертите му в Ню Йорк започнаха с “Хубавата мелничарка“, продължиха с „Лебедова песен“ и накрая със „Зимен път“. Г-н Епл е избрал някои от най-известните и вълнуващи художествените песни. Той представи майсторски разказа за „Хубавата мелничарка“. Той имаше внимателното отношение към текста, харизмата на опитен разказвач и пъргав глас, който е многообещаващ за серията концерти, с които дебютира и се надявам да има повече участия тук в следващите години“ – пише в Ню Йорк Таймс за концертната серия през 2019. 

Бенджамин Епл е роден в Германия, но живее в Лондон. Той е един от последните частни студенти на майстора на песента Дитрих Фишер-Дискау. Носител е на различни артистични награди, както и отличия за първия си албум със „Sony Classical“, наречен „Начало“ през 2017 г. През 2018 за същата фирма той записва творби на Бах с „Кончерто Кьолн“ и това е неговият втори самостоятелен диск. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Григор Паликаров

Григор Паликаров дирижира "Немски реквием" от Йоханес Брамс за Великден

В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..

публикувано на 15.04.25 в 10:24

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 април 2025 г.

16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..

публикувано на 15.04.25 в 09:10
Даниеле Феббо

Даниеле Феббо в света на музиката

Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..

публикувано на 15.04.25 в 08:35
Jullzie

Нестандартната певица Jullzie

Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..

публикувано на 14.04.25 в 15:20

Шведската дарк метъл сензация Eleine най-сетне пристига у нас за хедлайн шоу

"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..

публикувано на 14.04.25 в 10:37