Галерия-книжарница „София прес“ представя изложба на двама млади артисти Елизар Милев и Красен Троански. Авторите се движат успоредно в развитието си още от студентските си години до днес. Творческите им търсения са предимно в областта на силикатния дизайн, но различията, разбира се, са не само в избора и работата с различни материали и трактовката им, но в различния подход в работата.
Въпреки че, както се изразяват критиците, съществува дискретен диалог между творбите на двамата автори-съмишленици в естетическите и художествени търсения, при запазена творческа индивидуалност.
Характерен и за двамата е респектът както към технологичната прецизност, така и към творческите идеи, което е белег за високия художествен резултат и при двамата. Това се потвърждава от много и различни национални и международни отличия и при двамата, даже човек се респектира, че Елизар Милев има осем такива признания от България, Китай, САЩ, Франция.
Елизар Милев се изразява предимно в стъклото и прави интересни връзки с архитектурата или квадратните форми. Те са оцветени на места, което също влиза в решението да направи творбата по изразителна, създава също едни стъклени кули и надграждания, които са особена връзка с местата, където пътува или работи.
Красен Троански показва предимно порцелан – сфери с особена структура, често пъти оцветени в черно. Но особено впечатляващи са големите странно оцветени с ажур чинии, те носят особената изразителност и въздействие на нещата му. Особено ценен е неговият труд: „Формообразуването във фината керамика в зависимост от технологичните иновации“. Изложбата на двамата млади художници – артистични и талантливи – откри техният проф. Георги Георгиев-Джинди, който каза, че това е изкуство за истински ценители и с висок естетически вкус познавачи.
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история." В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg